Долазак штенета је права радост за укућане, али колико год оно било слатко и мило, прва барица урина коју буде оставило биће отрежњујући тренутак за вас. Шта да радите како би ваш куцов научио да то мора да обавља напољу?
Долазак штенета у дом је веома срећан тренутак за породицу.
Ипак, колико год било слатко и мило, прва барица урина коју направи биће отрежњујући тренутак за све новопечене власнике.
Ево неколико стручних савета о томе како да спречите пса да обавља малу нужду у дому.
Због чега пси обављају малу нужду у дому?
Ако планирате да доведете пса у дом, или сте то недавно учинили, вероватно сте нестрпљиви да га научите играма доношења лопте или играчке, седења да бисте му дали посластицу или желите да изводи трикове, попут ударања шапицама или превртања. Осим тога, вероватно ћете желети да га научите лепом понашању, да не би скакао на госте и ради дружења са псима (па и мачкама).
Ипак, не дозволите да било који трик или вештина буду важнији од знања где може да обавља малу (и велику) нужду.
Подучавање штенета да напољу обавља малу нужду захтева много времена и стрпљења. Осим тога, вероватно ћете морати да сазнате како ћете најбоље очистити псећу мокраћу са свог тепиха!
Чак и старији пас, научен где треба да обавља малу нужду, услед многих здравствених проблема може показати промене у понашању и вратити се на почетак кад је реч о “пишкењу” које ће обављати у дому уместо напољу!
Било да је реч о “младалачком неискуству” или неком здравственом проблему пса који га приморава да врши малу нужду у дому, увек постоји решење.
Илустрација: Подучавање штенета да напољу обавља малу нужду захтева много времена и стрпљења
Колико често пси морају да обављају малу нужду?
Не постоје чврста правила о томе колико дуго пси могу да издрже да не обаве малу нужду и нема значајних разлика између мужјачића и женкица. Старост пса такође није толико важна, док вечићина љубимца може да буде битна.
Већи пси имају већу бешику, а самим тим могу дуже да задрже урин.
Мањи пси морају чешће да мокре у односу на веће псе, а штенце треба изводити на паузе за мокрење чешће него одрасле псе. То практично значи да штенци морају да излазе напоље ради нужде сваких 45 до 90 минута. Потом се време одласка на тоалет продужава на сваких 1,5 до 3 сата. Бешика пса сазрева са око 5 до 6 месеци, а добар показатељ да је љубимац добро обучен за тоалет је ако месец дана не направи “штету” у кући.
Штенци старости до 7 месеци могу да чекају седам или више сати да обаве малу нужду. До тог узраста, требало би да знају да сигнализирају власницима када морају да изађу ради нужде.
Зашто неки пси стално уринирају у кући?
Ако ваше штене или већ одрастао пас не могу да примене научено знање о тоалету, то сигурно не раде зато што желе да вам напакосте.
Пас који то ради у кући вероватно лоше реагује на спољне факторе, лоше подучавање или има проблеме са здрављем.
Неефикасна обука код куће
Неке псе је лакше дресирати на “ношу”, али је важан квалитет обучавања у дому које захтева време и стрпљење. Обучавање пса посебно је важно ако ће остајати дуго сам у стану.
Пас није стерилисан или кастриран
Уринирање које значи обележавање територије уобичајено је код некастрираних мужјака. То је лоша навика која се углавном регулише када се пас стерилише.
Психолошка питања
Анксиозност паса, страх, претерано узбуђење или покорност могу довести до тога да пас пишки у дому. Ако мислите да ваш љубимац показује неке наведене симптоме, консултујте се са ветеринаром.
Илустрација: Доследност је најважнија како би штене научило кад треба да обавља нужду
Медицинска питања
Ако ваш иначе правилно обучен и добро прилагођен пас изненада почне да уринира у кући, то може бити повезано са његовим здрављем.
Доследност у свим аспектима свакодневице штенета или пса је један од најсигурнијих начина да им помогнете да се навикну да напољу обављају малу нужду.
Направите доследан распоред
Распоред храњења и појења штенета је веома важан, и мора се регулисати у најранијем узрасту. Многим штенцима црева прораде у року од 30 минута након оброка. Храните пса оброцима и грицкалицама у одређено време, а затим га одведите на одређено место како бисте сачекали да обави нужду и да би све то лакше повезао.
Ако ваш пас пије много воде, чешће ће уринирати. Зато га изведите напоље убрзо након што попије воду, како би био на правом месту у право време.
Потребе штенета у погледу исхране не треба мењати, осим у складу са узрастом и евентуалним здравственим потребама.
Увек почистите неред који пас направи. Очистите га детаљно, како не би постао омиљено место за обављање нужде у дому.
Илустрација: Увек наградите жељено понашање
Похвале, награде и кажњавање
Кад ваше штене обави нужду како ваља, обаспите га похвалама и наградите га малом посластицоме. Тајминг за награђивање или кажњавање (што треба свести на минимум) након онога што је обавио је пет до 10 секунди.
Увек наградите жељено понашање. Обука у кући може потрајати неколико недеља до месеци да би штене научило где треба да обавља нужду, па останите доследни и стрпљиви. Ова обука је исцрпљујућа, па не треба прерано славити успех!
Обучавање “на ношу” увек мора да буде позитивно искуство. Викање или претња су велике грешке, јер ће само уплашити штене и натерати га да пронађе скривено место да мокри у кући.
Запамтите да ваш куцов не пишки у дому да би вам напакостио: он то ради јер још не зна шта треба да ради, не изводите га довољно често напоље или има здравствени проблем који не може да вам објасни.
Доследност, стрпљење и љубав су ваши савезници док подучавате љубимца хигијенским навикама.
Извор: https://ljubimci.telegraf.rs/vesti-i-dogadjaji/saveti/3723695-kako-da-sprecite-psa-da-obavlja-malu-nuzdu-u-kuci
ФОТО: Pixabay