Купање паса је једна од најбитнијих ствари за одржавање њиховог здравља. Многи пси не воле купање и виде га као стресну активност. Уколико пси немају навику да се купају, постоји вероватноћа да ће усред истог истрчати напоље. У крајњем случају, биће толико нервозни да нећете моћи ни да почнете са купањем, а о његовом привођењу крају да не говоримо. Нико од власника не би желео себе да доведе у такву ситуацију да му пас побегне или учини неку незгоду само зато што се осећа несигурно. Најчешће се саветује да се пси купају три до четири пута годишње. Из тог разлога би било корисно да власници буду упознати са неколицином савета који ће им помоћи да купање учине што мање стресним.
1. Навикните пса на купање док је млад
Започети са купањем док је пас још увек млад. На тај начин ћете му омогућити да од малена схвати да купање није ништа страшно, нити да представља разлог за панику. Прво купање је најбитније јер је потребно да тада будете нарочито пажљиви. То морате учинити како пас не би после првог негативног искуства одбијао сваки Ваш наредни покушај да га сместите у каду са водом. Ту је и свима познати „систем награда“ који смо доста помињали у тексту о страху од ветеринара . То је систем који се односи на то да свог пса наградите након успешног купања или да га награђујете за сваки већи успех, који би такође могао имати везе са купањем.
2. Четкање
Четкање треба да буде неизоставно и да претходи самом процесу купања. Било да пас има кратку или дугу длаку, четкање је важно јер ће се на тај начин отклонити прљавштина и спречиће се да се длака замрси. Купање ће бити много лакше и темељније уколико је длака пре тога добро очеткана.
3. Припремите све неопходно за купање
Пре него што започнете са купањем пса, припремите све неопходне реквизите: шампон, пешкире, гумену подлогу за каду да се пас не би клизао, напуните каду топлом водом… Нипошто не треба да остављате пса самог у кади (уколико сте нпр. заборавили нешто у суседној соби) јер постоји могућност да се он узнемири, истрчи из каде и направи проблем и себи и Вама.
Илустрација: Већина паса воли да се купа посебно ако су на то навикнути од малена
4. Купање паса
Купање љубимца нека буде топлом водом, кренувши од главе ка задњем делу. Пазите да вода не доспе у очи и уши (њих пре купања можете затворити чепићима од вате). Шампон је јако битан зато што се пси не смеју купати истим шампонима које користе људи. Уколико користите шампон против паразита, не заборавите да проверите да ли на паковању постоји број дозволе за лансирање производа на тржиште, јер то представља гаранцију његове нешкодљивости. Нанесите шампон два пута и потрудите се да га сваки пут добро исперете, јер остаци сапунице могу изазвати свраб и надраженост коже.
5. Сушење
Након купања, воду покупите сувим пешкиром. Длаку можете осушити и феном, али на ниској температури. И током и након фенирања, потребно је чешљање, како би длака била што сјајнија. Између купања и прве шетње оставите да прође минимум два сата, да се пас не би прехладио, што је нарочито важно у зимском периоду.
Ових пет кратких савета Вам могу бити од помоћи да купање пса претворите у што мање стресну активност, у којој ће љубимац можда чак и уживати. Не допустите да купање буде трауматично искуство за Вашег пса. Потрудите се да га на све начине учините забавним и интересантним како не бисте морали сваки пут да се суочавате са истим или сличним проблемима.
Извор: https://petguards.rs/kupanje-pasa-petguards/
ФОТО: Unsplach