Свако од нас ко је макар једном био власник кућног љубимца било које врсте зна колико је тешко када дође неизбежан моменат да се са истим опрости.
Неки утеху проналазе у томе да празнину насталу за претходним љубимцем одмах попуне новим, док другима тај први буде и посљедњи.
Свакако, тај губитак је тежак готово као губитак било ког члана породице, некима и тежи. Иако је процес туговања неизбежан као и сама смрт вољене животиње, покушаћемо да вам пружимо пар савјета како да тај процес што безболније прођете.
Окружите се вољенима
Допустите другима да вам се нађу. Уколико не живите сами, већ имате људе који пролазе кроз сличан процес као и ви, ослоните се једни на друге, разговарајте, присећајте се лепих ствари везаних за љубимца који више није ту.
Поред њих, ту су и други нама драги људи са којима не живимо.
Можда неће у потпуности разумјети ваш губитак, али сигурно ће бити спремни да вам пруже подршку или скретање пажње са новонастале празнине у вашем дому.
Илустрација: Губитак никада није лак посебно љубимца који је уз вас провео многе године
Пронађите нову рутину
У реду је и да желите да само будете код куће и не радите ништа неко вријеме. Међутим, живот наставља да тече.
Кад тад мораћете да изађете напоље и наставите са свакодневицом. То ће и помоћи. Наравно да не можемо бежати од губитка и празнине коју одлазак љубимца оставља.
Али како бисмо преболели губитак, неопходно је да понекад скренемо мисли или створимо нову рутину.
Терапија
Уколико већ не идете на психотерапију, а помоћ ближњих вам није довољна, увијек можете да се обратите стручњацима за помоћ.
Као што нам понекад треба помоћ водича да се снађемо у непознатом граду, тако нам је потребна и помоћ стручњака да лакше прођемо кроз тежак и компликован процес туговања.
Илустрација: Опоравак је процес који захтева време
Не игнориште губитак
Ваш љубимац се неће вратити. Не крије се. Нема га. То је нешто што је тешко, али треба прихватити.
Уједно морате прихватити и емоције које иду са тим губитком и дозволити себи да их осјећате. Већина нас је у искушењу да побјегне када је суочена са губитком или се понаша као да се све то дешава неком другом.
Као што смо већ напоменули, битно је да имате активности и пронађете нову рутину, али не треба ни претеривати и бјежати од свог бола.
Као што морамо да прођемо процес боловања и опоравка после вируса или операције, тако исто морамо да прођемо и кроз процес туговања.
Губитак никада није лак. Недостаје нам и омиљена шоља кад се поломи, а камоли живо биће. Сасвим је природно пролазити кроз различите периоде, имати боље и лошије дане и слично.
Не смемо бежати од својих емоција, али се и не можемо само препустити тузи и дозволити да нам један губитак дефинише остатак живота.
Макар више не било ритмичног лупкања канџица по поду.
Извор: https://srpskainfo.com/kako-preboljeti-odlazak-ljubimca-ove-4-stvari-mogu-da-pomognu/
ФОТО: Pixabay/Unsplash