Смрт кућних љубимаца је један од најтужнијих тренутака за све власнике и љубитеље животиња.Када се то догоди, поставља се питање где се животиње сахрањују или кремирају.
Светска Асоцијација гробља и крематоријума за кућне љубимце (IAOPCC) основана је 1971. године, са седиштем у Чикагу. Како се наводи на њиховом сајту, они су непрофитна организација, чија је мисија да стално постављају и подижу стандарде и етику за сахрањивање и кремацију кућних љубимаца.
IAOPCC је једина организација са објављеним препорученим процедурама за сваки корак у процесу кремације кућних љубимаца, укључујући транспорт, евиденцију, стандарде објекта (крематоријума) и континуирану едукацију за особље.У Србији се кремирањем кућних љубимаца бави компанија Pet Bye, која је пуноправна и акредитована чланица IAOPCC од 2020. године. Такође, како су навели на сајту, они су једино предузеће на територији Србије које поседује дозволу за рад кремирања кућних љубимаца, са дозволом Министарства за пољопривреду, шумарство и водопривреду – Управе за ветерину.
Оператер компаније Pet Bye Зоран Томић рекао је за Н1 да власници који се одлуче за кремацију након угинућа љубимца, код њих добијају комплетну услугу.
„Комплетан процес кремације ради се по свим светским стандардима. Сви који се одлуче за индивиуално кремирање, може да изабере урну у којој ће им пепео бити испоручен. Нудимо и опцију да се од пепела кућног љубимца изради дијамант, сертификован од Гемолошког института Америке, као и Међународног гемолошког института“, наводи Томић.
Додаје да је процес кремирања животиња исти као код људи.Нуде услуге индивидуалног и групног кремирања.
Уколико се власници одлуче за индивидуално кремирање, њихов љубимац ће бити засебно кремиран, а пепео ће бити испоручен власницима.Групно кремирање се врши заједно са два до три друга љубимца, али у том случају не постоји могућност испоручивања пепела.
Такође наглашавају да, уколико се власници не одлуче за кремирање, онда су ветеринари дужни да посмртне остатке животиња предају у кафилерију, где се термички обрађују заједно за осталим животињама, остацима из кланица и отпацима из хране.
„Самом прерадом настају производи попут коштаног брашна или масти, које се даље користи у различитим индустријама“, указали су.
Илустрација: На првом београдском гробљу за кућне љубимце биће 850 погребних места
Београд ускоро добија гробље за кућне љубимце
У Београду је у току и изградња гробља за кућне љубимце. Изградња је почела у марту 2021.
Како је за Н1 недавно рекао Здравко Курћубић, пројект менаџер фирме која изводи радове, рок за завршетак радова је почета октобра. Биће смештено на Бежанијској коси, на површини од око 15.376 квадратних метара, а, према сазнањима Н1, планирано је око 850 погребних места за кућне љубимце.
Цене кремирања кућних љубимаца
Како се наводи на Pet Bye.rs цене индивидуалног кремирања се крећу од 6.500 до 24.000 динара и варирају од величине и килаже животиња.
За врло мале кућне љубимце, попут хрчка и папагаја, цена је 6.500 динара. Мали љубимци, као што су зец и мачка, тежине до десет килограма, биће кремирани по цени од 10.000 динара.
Кремација љубимаца тешких од 10 до 20 килограма кошта 14.000 динара, а од 20 до 30 килограма 18.000.
Што се тиче великих љубимаца (од 30 до 40 кг), цена је 20.000 динара, за највеће пасмине паса (од 40 до 50 килограма) 22.000 динара, а за љубимце теже од 50 килограма – 24.000.
Групно кремирање
Уколико се власници одлуче за опцију групног кремирања, за хрчка и папагаја би требало да издвоје 5.000 динара, за зеца, мачку или пса тежине до десет килограма 8.000, а за љубимце средње величине (од 10 до 20 кг) 12.000 динара.
Љубимце и даље сахрањују у двориштима, шумама…
Зоран Томић каже да је један од главних проблема са којима се суочавају у пословању недовољна информисаност грађана.
„У нашој земљи мало људи уопште зна да постоји кремирање кућних љубимаца. Делатност нам је таква да није баш захвално да се рекламирамо на класичан начин“, нагласио је.
Зато, објашњава, људи још увек у великој мери своје љубимце закопавају у својим двориштима, у шумама или сличним локацијама.
Открио је и да се у оквиру њихових просторија у Врчину гради и Врт сећања на кућне љубимце.
Шта каже закон?
Сахрањивање угинулих животиња решено је и законским одредбама, прецизније у Закону о ветеринарству. За ту тему је надлежна Управа за ветерину Министарства пољопривреде и заштите животне средине.
На основу тог закона, предвиђене су новчане казне динара за особе које бацају животињске лешеве у реке или друге водене токове, остављају их на путевима, отвореном простору, шумама или на другом месту и оне који не пријаве угинуће овлашћеном ветеринарском инспектору. За правна лица те казне могу бити и до милион динара.
„Забрањено је бацати лешеве животиња у реке или друге водене токове или одводе или их остављати на путевима, отвореном простору, у шумама или на другом месту. Власници и држаоци животиња дужни су да пријаве угинуће животиње зоохигијенској служби и да се придржавају свих упутстава које је ова служба издала у вези са одлагањем лешева, као и да о угинућу животиње, осим кућних љубимаца, обавесте Централну базу. Када се сумња да је животиња угинула од заразне болести која се обавезно пријављује, ветеринар или ветеринарски инспектор узима патолошки материјал и шаље га на испитивање ради установљавања узрока угинућа. Зоохигијенска служба је дужна, када је то потребно, да обезбеди превоз леша са места угинућа до објекта за преглед лешева или за сакупљање, прераду или уништење, као и да обезбеди дезинфекцију места угинућа, возила и опреме“, наводи се у члану 136 Закона о ветеринарству.
Модерни крематоријуми
Кремација се дешава у крематору, који се налази у крематоријуму. У многим земљама, крематоријум је место за сахране, као и за кремацију.
Крематор је индустријска пећ, која је у стању да генерише температуре од 871-982 степена Целзијуса, како би обезбедила дезинтеграцију леша.
Модерна горива за крематоре укључују нафту, природни гас, пропан и, у Хонгконгу, гас од угља. Модерни крематори аутоматски надгледају своју унутрашњост како би утврдили када је процес кремације завршен и имају шпијунку, тако да оператер може да види унутра.
Извор: https://n1info.rs/magazin/ljubimci/kucni-ljubimci-kremiranje-cene/
ФОТО: Pixabay