Хрчак или заморац како га још зову су популарни мали кућни љубимци, посебно међу децом.Веома су забавни и није их тешко одгајати, али поједини власници муку муче са хигијеном њиховог кавеза.
Како правилно очистити кавез заморца и елиминисати лоше мирисе?
Власници ових глодара у дилеми су колико често треба да обављају чишћење и која средства могу да користе, а да не угрозе здравље животиње.
Објављујемо комплетан водич који корак по корак објашњава шта треба да радите и колико често да чистите како бисте за релативно кратко време средили кавез, а самим тим и проводили више времена са заморцем у хигијенски одржаваном простору.
Илустрација: Кавез оперите топлом водом у коју сте додали мало течности за судове, па га исперите
Следите ових 9 корака за чишћење кавеза:
1. Склоните свог љубимца
Пре него што приступите чишћењу кавеза, склоните љубимца у привремени ограђени простор.
2. Уклоните сву опрему из кавеза
Када склоните заморца, извадите чиније за воду и храну, играчке и све предмете које користи.
3. Оперите прибор
Препоручујемо да оперете сав прибор пре него што наставите да чистите кавез. Биће потребно извесно време да се осуши. Влага се лако може увући у предмете што погодује расту буђи.
4. Избаците подлогу
Док се прибор суши на ваздуху, искоришћену подлогу – струготину, сецкане папире, траке, тканину и слично – баците у смеће или, у случају да имате двориште, одложите као ђубриво.
5. Оперите кавез
Кад испразните кавез, темељно га оперите врелом водом и сапуном. То ћете најбоље урадити ако сте на отвореном, а ако временски услови нису погодни, биће добра и када. Препоручљиво је користити четку са чврстим влакнима и течност за прање судова да би се уклонили “запечени” остаци.
6. Осушите кавез
Када кавез буде сасвим чист, оставите да се потпуно осуши. Папирни убруси ће убрзати процес, али поведите рачуна о томе да сву влагу упијете.
7. Поставите чисту подлогу
На дно сувог кавеза додајте чисту подлогу – ситну или крупну струготину, уситњени папир или тканину.
8. Вратите опрему на место
Кад на дно кавеза поставите подлогу, убаците и сув и чист прибор и опрему и напуните чиније водом и храном.
9. И, наравно, вратите љубимца у кавез
Последњи корак је да вратите свог заморца у његов дом: са задовољством ће истраживати свој свеж и чист животни простор.
Колико често треба чистити кавез заморца?
Нема тачно одређеног периода који треба да испоштујете како бисте прионули на чишћење кавеза. Радите то кад год затреба. У већини случајева, хигијену кавеза ћете одржавати најмање једанпут недељно, од врха до пода, а ако имате времена и два пута седмично. Свакодневно уклањајте отпатке хране и отпад који љубимац избаци.
Илустрација: Неопходно је темељно чишћење кавеза барем једном недељно
Чишћење на лицу места
Ако желите да “на брзака” средите кавез заморца, нећете морати да склањате животињу или опрему.
Чишћење на лицу места се ослања на “визуелни преглед”, а након тога избаците измет, грудве длаке и остатке хране, оперите и напуните посуду са храном и водом и допуните кавез сеном које је важно за ове животиње.
Ако користите подлогу од тканине, све урадите исто као у првом случају, а подлогу истресите и оперите, без додавања омекшивача, и потпуно осушите пре враћања у кавез.
Увек изаберите подлогу која се распада и лако чисти, испод кавеза поставите велику плитку пластичну посуду у којој ће се гомилати оно што заморац избаци, и држите канту за смеће и мањи усисивач поред кавеза.
Пре него што набавите заморца, купите кавез од материјала који се лако одржава и уведите рутину да очистите неред чим га угледате. Само тако можете да смањите учесталост одржавања детаљне хигијене кавеза.
Извор: https://ljubimci.telegraf.rs/ostali-ljubimci/male-zivotinje/3772344-devet-jednostavnih-koraka-u-ciscenju-kaveza-zamorca
ФОТО: Pixabay