Било да је реч о кости, смрдљивој ципели, њиховој омиљеној играчки или омиљеној играчки вашег детета, наше вољене псеће сапутнике често затекнемо како копају дубоку рупу да би сачували још једно дивно благо. Понекад и не бирају превише, па у рупи заврши јастук с кауча или нова навлака за јорган. Власници остају збуњени – који је разлог те огромне жеље да пси одлажу жељене предмете. Верујте, он то раде с веома добрим разлогом.
Закопавање костију и других ствари је нешто што многи пси воле да раде, а то је понашање које деле са својим прецима вуковима. Али већина модерних паса не мора да закопава храну на начин на који су то радили њихови преци, па зашто то, забога, раде? Разматрамо три највероватнија разлога због којих ваш пас раскопава вашу кућу или двориште и праве тако хаос.
Илустрација: Постоје бројни разлози за овакво понашање пса
1. Стварање залиха
Закопавање драгоцених предмета је наставак природног понашања које је уочљиво и код њихових дивиљих рођака попут вукова, којота и црвене лисице а то је складиштење доступне хране у сврху каснијег конзумирања. То је уобичајено понашање код многих врста птица и сисара.
Ваш пас ће можда открити да му дајете много укусних ствари за јело и да не морају да брину о следећем оброку. Можда их чак и превише храните. Дакле, уместо да га смажу ођедном, они ће сачувати нешто од тога за ужину касније. Сакривање хране и прекривање прљавштином је добар начин да храна остане свежа, а да се мирис сакрије од других животиња које би можда желеле да им то поједу.
То није нешто о чему треба да бринете, осим ако не откријете да ваш пас стално покушава да закопа кости и храну или ако неће да једе посластице пред вама или другим кућним љубимцима у вашем дому.Тад то може значити да постоји проблем и да морате да идете код ветеринара. Обратите посебну пажњу на говор тела вашег љубимца непосредно пре него што оде да нешто закопа. Уверите се да га храните оброцима на локацији у кући која му је безбедна и пријатна. И уверите се да му други кућни љубимци то не краду.
2. Стрес или анксиозност
Када пас живи у окружењу које је стресно и изазива му анксиозност или је нов у дому и није сигуран како се уклапа, можда ће осетити потребу да закопа или сакрије ствари које жели да задрже за себе. Уколико је пас живео у ситуацији у којој су му ствари често одузимане, вероватно ће сакрити ствари које цени на безбедно место.
У домаћинствима с више кућних љубимаца, пас би могао да буде забринут да ће им други љубимац то што крије – украсти. То значи да ваш пас жели да сакрије заиста омиљене предмете, као што су храна или посластице, играчке за жвакање и кости – а затим их конзумира ван видокруга других кућних љубимаца.
3. Досада
Није изненађење да ће пас чије окружење нема менталну и физичку стимулацију пронаћи нешто да ради. Често та ствар поприма облик понашања које је непожељно (за нас, људе), као што је прекопавање дворишта или стварање прелепе, блатњаве рупчаге у вашој цветној башти. На крају, те рупе могу послужити као додатни одељци за одлагање само за вашег пса где могу да држе своје омиљене играчке или ону потпуно нову кост испуњену коју сте им дали.
Илустрација: Пси то често раде из чисте досаде
Како им доскочити
Да бисте спречили да ваше двориште (или ваша дневна соба) постане место ископавања, увек нудите свом псу могућности свакодневног обогаћивања које ангажује и њихов ум и тело. Изведите их у шетњу и пустите их да њушкају, играју игре довлачења и вучења и одрадите неки забавни трик користећи позитивно појачање. Закажите време у свом дану за вежбање основних вештина тако да ваш пас има приступ стимулативним ситуацијама сваког дана.
Уверите се да је ваш пас здрав и срећан, да има приступ сигурним местима за јело и да има много сјајних могућности да користи свој мозак и тело – то ће обезбедити да он не прекопава ваше двориште и доводи вас на ивицу лудила.
Извор: https://24sedam.rs/lifestyle/ljubimci/259461/tri-najcesca-razloga-zbog-kojih-psi-zakopavaju-stvari/vest
ФОТО: Unsplash