Србија ће зарадити скоро 200 милиона евра на храни за кућне љубимце
Храна за псе, мачке и друге љубимце има кључну улогу у одржавању њиховог здравља и добробити. Правилна исхрана пружа потребне хранљиве састојке који подржавају раст, одржавају мишићну масу, јачају имунолошки систем и одржавају здраву кожу и длаку.
Већ неколико година је познато да Србија производи значајне количине хране за кућне љубимце. Значајно расте како увоз тако и извоз ове хране. Добро је то што све више извозимо како у количинама тако и у вредности хране за кућне љубимце. Оно што је занимљиво да смо у 2023. години за првих 10 месеци извезли храну за мезимце у вредности преко 167 милиона евра односно 52400 тона што озбиљно прилази цифри извоза рецимо малина из Србије. На страни увоза је 53,4 милина евра односно 41600 тона. Ако гледамо где извозимо ову робу Руска Федерација је број један дестинација са петином количине коју извозимо, а oдмах за њом је Италија, затим Грчка, Пољска и Турска. Увоз хране за љубимце највише нам иде из Мађарске, Пољске и Италије. Из осталих земаља значајно су мање количине. Ако се овакав тренд настави можемо очекивати извоз од 200 милиона евра само на храни за кућне њубимце!
Према подацима из 2023. године извоз је био вредан 144.7 милиона евра (53449 тона) односно 2021. године 123,9 милиона евра (51544 тоне). Када је реч о увозу 2022. године увоз је вредео 59,5 милиона евра односно (52240) док је 2021. године увежено хране за љубимце за 52,5 милиона евра (55040 тона) . При одабиру хране за свог пса или мацу важно је узети у обзир њихову величину, старост, активност, здравствено стање и посебне потребе. Такође, редовна ветеринарска брига и прилагођавање исхране према променама и потребама пса су кључни за одржавање оптималног здравља. Храна за мачке такође игра кључну улогу у одржавању њиховог здравља и добробити. Ево неколико кључних разматрања која наглашавају важност правилне исхране за мачке:
Које материје садржи храна за мачке, а која за псе има ли разлике?
Иако су основне нутритивне потребе мачака и паса сличне, постоје неке разлике које произлазе из њихових различитих биолошких потреба и еволуцијских карактеристика. Ево неколико кључних разлика у нутритивним потребама мачака и паса:
Протеини:
Мачке су облигатни месоједи, што значи да захтевају висок унос протеина, посебно животињског порекла. Протеини су кључни за одржавање мишићне масе и друге виталне функције.
Пси су омнивори и могу добити протеине из меса и биљака. Њихове потребе за протеинима су такође значајне, али не нужно у истој мери као код мачака.
Мачке имају специфичне захтеве за одређеним аминокиселинама, попут таурина и аргинина, које су есенцијалне за њихово здравље.
Када су у питању пси, њихове потребе за одређеним аминокиселинама могу бити мање строге у поређењу с мачкама.
Угљени хидрати:
Мачке: Имају мање потребе за угљеним хидратима и неке мачке не подносе добро велике количине житарица.
Пси: Могу користити угљене хидрате као извор енергије, иако им и даље треба правилан баланс у исхрани.
Витамини и минерали:
Мачке и пси: Имају сличне потребе за многим витаминима и минералима, али се нивои и извори могу прилагодити њиховим специфичним потребама.
Влакна:
Мачке: Имају мање потребе за влакнима у исхрани у поређењу с псима.
Пси: Могу имати користи од умерених количина влакана за здравље пробавног система.
Приликом одабира хране за мачке и псе, важно је обратити пажњу на састојке, а препоручује се одабир хране која је формулисана како би задовољила специфичне нутритивне потребе сваке врсте. Такође, индивидуалне потребе могу се разликовати, па је увек препоручљиво консултовати се са ветеринаром како бисте одабрали најбољу исхрану за вашег љубимца.