Када мачка изгребе софу или други намештај или пишки по било чему другом, а није посип, понекад показује понашање које делује као да се каје. А шта кажу стручњаци?
Мачке понекад остављају утисак да тачно знају када су урадиле нешто што не треба, па чак и да жале због тог чина. Ако сте и ви тако мислили, морамо да вас разочарамо, јер стручњаци кажу да мачке нису способне да осећају кривицу.
Када људи ураде нешто погрешно, немарно или случајно, обично се осећају кривим. То диктира морални кодекс понашања који учимо од најранијих година.То је алат који нам омогућава да коегзистирамо са другим представницима људске расе.
За разлику од нас, мачке нису везане никаквим моралним кодексом одговарајућег понашања.
Предмети немају вредност за мачке и оне не знају колико сте новца издвојили за нови кожни кауч или шта је новац уопште.
Илустрација: Мачке нису везане никаквим моралним кодексом одговарајућег понашања
Мачке не разумеју зашто вас је изгребан намештај толико наљутио.
Дакле, казне нису ни на који начин ефикасне код мачака. Али зато мачке разумеју да сте љути и када нисте опуштени.
Иако се због тога не осећају кривим, то може довести до понашања које подсећа на ово – тужне очи, спуштене уши и подвијен реп, преноси City Magazine.
Стручњак за понашање мачака Ветеринарка Тереза Л. ДеПортер каже да су мачке веома лоше у помирењу и да немају урођену способност да решавају конфликт (било да се боре или беже).
Према њеним речима, то је зато што су по природи веома усамљене животиње (осим ако нису принуђене да живе заједно). А пошто су усамљеници, немају мотивацију да развијају ову вештину.
Извор: https://n1info.rs/magazin/ljubimci/da-li-macke-imaju-osecaj-krivice/
ФОТО: Unasplash