Ваш пас воли да излази напоље и по најхладнијем времену и неретко се заигра у снегу, а ви га гледате како ужива и питате се колико времена сме да буде “бос” на минусу?
Могу ли се псеће шапе смрзнути у снегу? Да ли су шапе пса “имуне” на ниске температуре, снег и лед? И како пси који вуку санке сачувају шапе од смрзавања?
За разлику од људи, пси су опремљени неком врстом заштитног механизма на шапама, с обзиром на то да немају обућу. Ипак, знате ли како се зими адаптирају за ходање и шта спречава да им се шапе смрзавају?
Да ли су пси природно опремљени заштитом од хладноће
Неки пси природно су предодређени за хладноћу, док су други створени само за пределе са врелом климом.
Иако сви пси потичу од вука и имају заједничког претка, они су се прилагодили различитим срединама и климатским условима, било да се ради о леденом Арктику или ужареној пустињи.
Фасцинантне адаптације које чувају псе од смрзавања
Пси који живе у хладним регијама развили су неколико начина адаптације на хладноћу.
Илустрација: Поједине расе су прилагођене хладнијој клими
Двоструко крзно
Пси који живе у хладној клими имају двоструко крзно које се састоји од два слоја длаке: поддлаке и горње длаке. Поддлака је слој мекане, растресите длаке: она задржава топлоту коју ствара тело пса као резултат метаболичких и других физиолошких процеса. Ова длака спречава да топлота “испари” из пса. Горњи слој крзна састоји се од дуже длаке, отпорне на временске прилике, и спречава да се поддлака покваси од кише, а самим тим и да не изгуби изолациона својства.
Овај ефекат је сличан зимској јакни опремљеној унутрашњом изолацијом која је намењена за задржавање топлоте (често направљена од вуне) и водонепропусном спољашњем слоју.
Иако длака и поддлака савршено штите пса од хладноће, јака киша или мокар снег могу да се залепе за крзно, посебно ако пас проводи много времена напољу.
Пилоерекција
Осим опремљености топлим крзном, пси умеју да се “најеже”, односно накостреше и подигну длаке на врату, леђима и репу. Израз за ову особину је пилоерекција и слична је појави кад се човек најежи. Свака псећа длака је опремљена фоликулом, причвршћеном за посебне мишиће. Кад псу није хладно, фоликуле његове длаке стоје под углом од 30 до 60 степени у односу на кожу. Међутим, када се псећи мишићи стегну, ако је пас узбуђен, уплашен или му је хладно, на глави му се подигну длаке које треба да заробе топао ваздух и створе слој изолације.
Снага топлог, чупавог репа
Многи пси који живе у хладној клими имају густе репове прекривене густим крзном што им пружа додатну изолацију. Такви репови, као и остатак длаке пса, “хватају” топао ваздух близу тела. Осим тога, чупави реп се користи као покривач” за нос и лице пса када спава у склупчаном положају. Дисање кроз овај “длачни поклопац” додатно помаже да се “зароби” топао ваздух. Зато неке расе паса имају густе репове (аљаски маламут, самојед, сибирски хаски).
Илустрација: Псеће шапе помажу псима да преживе у хладној клими и захваљујући њиховој природној опремљености
Одржавање топлоте
Живот у хладној клими захтева од паса да се међусобно “помажу” у одржавању телесне топлоте. Осим спавања у склупчаном положају, пси спавају у блиском контакту и то се зове “социјална термичка регулација”.
Моћ псећих шапа
Псеће шапе помажу псима да преживе у хладној клими и захваљујући њиховој природној опремљености, пси са лакоћом ходају по снегу без смрзавања. Псеће шапе имају чврсте подлоге од слојева изолационе масти и везивног ткива који су испреплетени импресивним бројем крвних судова чија јака циркулација помаже да се шапе не смрзну тако лако.
Опасност од смрзавања псећих шапа у снегу
Неке расе паса прилагодиле су се животу у хладној клими и ходању по снегу и леду, али нису сви пси способни да се заштите од екстремне хладноће и могу да је толеришу само до одређене тачке.
Промрзлине нису нешто што ће усмртитити пса, али могу изазвати компликације. Шапе пса, заједно са ушима и репом, посебно су подложне промрзлинама, јер су то екстремитети који су удаљенији од језгра тела који боље одржавају топлоту.
Знаци промрзлина код паса укључују промену боје коже, па шапе постају бледе, плаве или црне, хладне су на додир и делују тврдо или натечено. Промрзлинама су предиспонирани пси који живе на отвореном, мали пси, пси са кратком длаком и пси са нарушеним здрављем крвних судова.
Ако планирате да пса држите на снегу извесно време, заштита за шапе у виду зимске обуће ће љубимцу обезбедити додатну изолацију и истовремено га заштитити од стварања ледених куглица на длаци ногу и потенцијално штетних средстава за одлеђивање.
Илустрација: Ако посумњате на промрзлине обратите се ветеринару
Прва помоћ за смрзнуте шапе
Ако је пас боравио дуго напољу по изузетно хладном времену, могуће је да ће добити промрзлине ушију, репа, скротума и прстију нашапама. Ово се чешће дешава псима који нису навикли на боравак на отвореном.
Уколико посумњате на промрзлине које су ограничене на псеће шапе, загрејте захваћено подручје на исправан начин: пса уведите у затворен простор, а затим пажљиво потопите шапе у топлу воду (никако врућу). Ветеринари сугеришу да псу не трљате ноге нити да их масирате. Уколико нисте сигурни у то шта треба да урадите, одмах контактирајте ветеринара.
Извор: https://ljubimci.telegraf.rs/psi/zdravlje-pasa/3805063-mogu-li-psece-sape-da-se-smrznu-na-snegu
ФОТО: Pixabay