За разлику од популарног веровања, мачке се не паре искључиво у фебруару. Парење мачака може се догодити током целе године, у зависности од различитих фактора као што су светло, температура, доступност хране и хормоналне промене. Мачке су полиестричне, што значи да улазе у еструс (време када су спремне за парење) током целе године, с интервалима између еструс периода. То значи да еструс може да се јави више пута годишње, при чему сваки еструс период траје неколико дана.
Мит о мачкама и фебруару, који тврди да су мачке посебно активне и склоније парењу током тог месеца, није утемељен у научним чињеницама и вероватно је резултат различитих историјских и културних веровања којима се објашњава понашање мачака. У стварности, сезона парења мачака често може интензивирати како се пролеће и лето приближавају због повећане светлости и топлоте. Током овог периода, мачке чешће улазе у еструс и активно траже партнере.
Важно је напоменути да је стерилизација или кастрација мачака уобичајена пракса код кућних љубимаца како би се спречило непотребно размножавање и контролисала популација мачака. Ако немате намеру да размножавате мачке или имате кућног љубимца мачку, размислите о стерилизацији или кастрацији како бисте спречили нежељено размножавање.
Илустрација: Народно веровање да се мачке паре у фебруару немају научне доказе/ ФОТО: Pixabay
Фактори који утичу на парење мачака
Понашање парења мачака утичу неколико фактора, укључујући светло, температуру, доступност хране и хормоналне промене. Ти фактори заједно доприносе фреквенцији и интензитету еструс периода током године.
Светло и топлота играју значајну улогу у стимулисању понашања парења мачака, при чему се приближавање пролећа и лета често доводи до веће фреквенције еструс периода. Повећање сати дневног светла и температуре може покренути хормоналне промене код мачака, што доводи до активнијег понашања парења.
Значај стерилизације
Стерилизација и кастрација су важне праксе за контролу популације мачака и спречавање нежељеног размножавања. Помоћу кастрације или стерилизације кућних мачака, власници могу допринети одговорном управљању популацијом мачака и смањењу броја бескућних или луталица мачака.
Ови поступци такође пружају здравствене бенефиције за мачке, укључујући смањени ризик од одређених болести повезаних с репродукцијом и побољшања понашања. Додатно, стерилизација и кастрација могу помоћи у смањењу потенцијалних изазова повезаних с бригом о леглима мачића.
Извор: Кућни љубимац