Со је широко коришћена намирница у људској исхрани и може се набавити у многим облицима. Постоји више од 10 врста соли међу које се убраја најпознатија ситна, јодирана кухињска со, затим морска со, калијумова со, хималајске розе и црна со, кошер со…
Со је познати конзерванс за храну, јер бактерије не могу да се размножавају у великој количини соли.
Људима је потребна мала количина соли која утиче на провођење нервних импулса, скупљање и опуштање мишића и равнотежу воде и минерала у телу.
Со је уобичајена у људској исхрани, па зашто иста количина не би била потребна и у исхрани мачака?
Превелика количина соли не треба да буде заступљена у исхрани мачака: мачији систем за варење не може да поднесе велику количину соли која изазива широк спектар тегоба и здравствених проблема.
Илустрација: Ако мачка унесе већу количину соли у организам може доћи до тровања
Зашто је со штетна за мачке
Као и људима, со је неопходна мачкама и унутрашњим функцијама њихових тела. Со помаже у регулисању хидратације и нивоа електролита, али ако мачка унесе већу количину соли, настају озбиљне здравствене компликације.
Превише соли уклања влагу из тела и може изазвати дехидрацију, а јављају се и други симптоми као што су повраћање, дијареја и отказивање бубрега. Оштећење органа може настати и у случају дефицита соли, као и ако унесе већу количину соли од дозвољене. Стога спречите компликације тако што ћете онемогућити да мачка унесе у тело више соли него што јој је неопходно.
Симптоми тровања сољу
Ако је мачка конзумирала прекомерну количину соли, може доћи до тровања. Клинички знаци тровања сољу су: повраћање, смањен апетит, дијареја, прекомерно мокрење, дехидрација, летаргија, дрхтавица, напади, а у тешким случајевима може доћи до угинућа. Уз хитну медицинску помоћ, мачка има веће шансе да преживи тровање сољу.
Илустрација: Ако сумњате на тровање одмах мацу одведите код ветеринара
Лечење тровања сољу
Ако посумњате да је мачка појела већу количину соли, одмах је однесите ветеринару како би моментално добила помоћ. Примарни третман за тровање сољу код мачака је брзо смањење количине соли у телу. Ветеринар ће мачки дати интравенозно течност како би помогао у разблажењу натријума у крви и балансирању нивоа електролита. Други третмани могу укључивати медикаменте за смањење гастроинтестиналног стреса.
Мачка мора да буде хидрирана како бие избацила из тела вишак натријума. Ако је тровање сољу озбиљно, ветеринар може препоручити хоспитализацију мачке, уз интензивну негу. Циљ третмана је смањење количине соли у телу, успостављање равнотеже електролита и рехидратација мачке.
Извор: https://ljubimci.telegraf.rs/macke/ishrana-macaka/3840938-da-li-je-so-neophodna-mackama-u-maloj-kolicini-prijatelj-ali-i-ozbiljan-toksin-ako-se-pretera-sa-unosom
ФОТО: Pixabay