Ако сте власник мачке и добијете прехладу, вероватно ћете се запитати да ли јој можете пренети ову болест. Иако се мачке могу заразити вирусима који изазивају симптоме сличне прехлади код људи, мало је вероватно да ћете је заразити. Међутим, неколико уобичајених инфекција горњих дисајних путева јавља се код мачака и може захтевати ветеринарску негу.
Ево шта треба да урадите ако мислите да мачка има прехладу или другу респираторну болест.
Може ли мачка да добије прехладу
Мачка не може да се зарази прехладом од оболелог власника, али може да се разболи од других респираторних болести.
Кад човек добије прехладу, он се зарази вирусима који утичу на горње дисајне путеве и изазивају бол у грлу, кашаљ, цурење из носа и зачепљеност, главобољу и болове у телу. Вируси који изазивају прехладу код људи преносе се контактом од особе до особе и за ову болест не постоји лек. Лечење се састоји од одмарања и хидрирања, док се имуни систем бори против инфекције и већина људи се опоравља од прехладе за око 7 до 10 дана.
Иако мачка неће добити вирус прехладе, постоје и друге болести које људи могу да добију животиња и обратно. Према истраживањима, постоје респираторни вируси које власник може да пренесе мачки: вируси грипа А могу се пренети са људи на мачке, а постоје примери мачака које су се заразиле САРС-ЦоВ-2 (вирусом који изазива ЦОВИД-19) у контакту са зараженим људима. Ако патите од неке наведене болести, најбоље је да се изолујете од мачке. У већини случајева, домаће мачке које су се заразиле грипом или ЦОВИД-19 имале су благе симптоме болести.
Илустрација: Мачке углавном имају благе симптоме прехладе или грипа
Како се мачке прехладе
Прехладе код мачака називају се инфекције горњих дисајних путева, а узрочници су вируси, бактерије и гљивице. Они се лако шире између мачака, посебно у пренасељеним и стресним условима (прихватилишта и азили), али прехладу могу да добију и мачке у затвореном простору ако су изложене патогену од контаминираних предмета, људи или других животиња.
Најчешћи вируси су мачји херпесвирус 1 и мачји калицивирус, који изазивају око 90 посто инфекција горњих дисајних путева. Мачке са мачијим херпесвирусом се често инфицирају као мачићи, а када се једном заразе, носе вирус целог живота. Мачке са мачјим херпесвирусом могу да живе нормално, иако ово обољење може бити фаталан за мачће. Бактеријске и гљивичне инфекције могу бити прилично озбиљне, понекад опасне по живот мачке и нису ограничене само на горње респираторне путеве, али су гљивичне инфекције неуобичајен узрок симптома горњих дисајних путева код мачака.
Који су симптоми прехладе код мачака
Симптоми инфекција горњих дисајних путева код мачака су: кијавица, исцедак из носа (бистар, жут или зелен), цурење из очију, запаљење очних капака и ткива око очне јабучице (коњунктивитис), кашаљ, ране у устима или на носу, запушење, хркање, губитак апетита, грозница, промена гласа, промуклост. Осим ових уобичајених знакова инфекције горњих респираторних путева, код мачке се могу јавити и: дисање отвореним устима, убрзано дисање или друге потешкоће са дисањем, изостанак конзумирања воде и хране више од једног дана, летаргија, безвољност или промене понашања, висока температура.
Илустрација: Лечење зависи од тежине болести и основног узрока
Како се лече прехладе код мачака
Лечење прехладе код мачке зависи од тежине болести и основног узрока. Бактеријске и гљивичне инфекције захтевају медикаменте, док вирусне инфекције не морају да се лече лековима осим ако не постану тешке или развију секундарне бактеријске инфекције. Већина мачака се опорави од вирусних инфекција горњих дисајних путева за око 7-10 дана.
Кућни третмани неговања мачке са лакшим облицима болести подразумевају добру храну појачаног мириса и много воде, излолованост од других мачака, боравак у окружењу без стреса и повремене куре овлаживања ваздуха.
Извор: https://ljubimci.telegraf.rs/macke/zdravlje-macaka/3839706-moze-li-vlasnik-da-prenese-prehladu-svojoj-macki
ФОТО: Pixabay