Већина власника паса свесна је важности стерилизације односно кастрације кућних љубимаца, а као најпогоднији животни период за ову интервенцију ветеринари препоручују узраст од око шест месеци. Међутим, према резултатима најновије студије, ова пракса се није показала најбољом, јер ризици и користи од стерилизације значајно варирају у зависности од расе и пола пса.
Студија је открила да рана стерилизација може нашкодити појединим расама паса који су изложени ризику од одређених болести, пише Earth.com, а преноси Pethelpful.
Истраживачи са Калифорнијског универзитета поставили су нове смернице о томе кад треба кастрирати псе, у зависности од расе и пола.
У њиховом недавно објављеном раду, објављеном у Frontiers in Veterinary Science, додато је још пет раса, а ово истраживање је започело 2013. године студијом која је тврдила да рана стерилизација златних ретривера доводи до повећаног ризика од болести зглобова и појаве одређених карцинома.
Истраживачи су посветили посебну пажњу корелацији између стерилизације паса пре навршене године и ризика од развоја одређених карцинома, укључујући рак лимфних чворова, костију, крвних судова или туморе мастоцита код појединих раса, затим обољења зглобова у виду дисплазије кукова или лактова, као и повреде лигамената.
Илустрација: Време за стерилизацију зависи од расе пса, узраста и пола
Earth.com појашњава да је тим Универзитета Калифорнија направио опсежно истраживање и навео смернице о идеалном периоду стерилизације паса одређене расе и пола, у оквиру листе 40 најпопуларнијих раса паса.
Стручњаци тврде да не постоји добар разлог да власник не стерилише свог пса, осим ако се не ради о одговорном одгајивачу који покушава да сачува или одржи одређену расу.
У пренасељеним прихватилиштима је све више напуштених кућних љубимаца, а бројни пси и њихови потомци лутају улицама или живе у ужасним условима. Само стерилизација и кастрација ових животиња ће помоћи у контроли популације кућних љубимаца и смањити број нежељених потомака и ублажити терет који подносе азили за животиње, а уједно ће мање паса бити подвргнуто неумитној еутаназији због пребукираних прихватилишта.
Постоје бројне здравствене предности ове медицинске процедуре: спречава се појава тумора репродуктивних органа, стерилизирани и кастрирани пси живе дуже и здравије због смањења ризика од других болести и повреда које задобијају у тучама и лутању у потрази за парнером. Осим наведених предности стерилизације, кућни љубимци су мање склони уједању и другим проблемима понашања.
Извор: https://ljubimci.telegraf.rs/psi/zdravlje-pasa/3902708-pojedine-rase-pasa-treba-podvrgnuti-kasnijoj-sterilizaciji-i-kastraciji-tvrdi-najnovije-istrazivanje
ФОТО: Pixabay