Неоплазија код мачака је абнормални раст ћелија у телу: појављује се код мачака свих узраста и раса, али се најчешће виђа код старијих мачака. Абнормални раст ћелија може довести до бујања малигних или бенигних тумора чија прогноза и лечење значајно варирају. Поједине бенигне неоплазије не захтевају лечење, осим ако не ометају телесне функције, док многи облици малигних карцинома захтевају операцију, хемотерапију, терапију зрачењем и давање течности, лекова против болова и медикамената за сузбијање мучнине и појачање апетита, пише Thesprucepets.
Шта је неоплазија
Неоплазија је стање када се ћелије у телу мачке деле и размножавају великом брзином што резултира појавом квржица испод коже или унутрашњих израслина које се не виде одмах. Ове ћелије изазивају појаву чврсте масе абнормалног ткива које се називају тумори или могу инфилтрирати нормалне органе, кожу, нерве, кости и везивно ткиво.
Неоплазија може бити малигна или бенигна. Рак је термин који се обично користи за малигну неоплазију, а она може агресивно да нападне друге делове тела и изазове деструкцију ткива, упалу, губитак функције и некрозу (смрт ткива).
Малигна неоплазија се такође може проширити на друге органе у процесу метастазе. Бенигна неоплазија не напада и не уништава локална ткива и не шири се по целом телу.
Илустрација: многи облици неоплазије који се могу развити у различитим деловима тела мачке
Врсте неоплазија код мачака
Постоје многи облици неоплазије који се могу развити у различитим деловима тела мачке, а неки су озбиљнији од других. Уобичајени облици неоплазије су:
Лимфом (најчешћи облик неоплазије и рак који утиче на лимфоците (бела крвна зрнца са улогом одбране имунолошког система).
Карцином сквамозних ћелија – веома агресиван тип рака који се често јавља у устима мачке и најчешћи је тип оралног тумора. У случају да се не открије рано, може бити веома тежак за лечење.
Сарком на месту ињекције – ови облици канцера могу се развити након што мачка прими ињекцију, понекад чак и годинама након тога. То су веома ретке реакције (једна на 10.000 – 30.000) у којима се јавља локални тумор који је агресиван. Рана интервенција и брзо испитивање било каквих квржица насталих из подручја ињекције су кључни за идентификацију и лечење ове врсте тумора. Иако није у потпуности схваћен, овај тумор јавља се као резултат упалне реакције на адитиве у вакцинама код неких мачака.
Тумори мастоцита – настају кад мастоцити, врста белих крвних зрнаца, почну ненормално да расту и нападају друга ткива. Појављују се на кожи, слезини и гастроинтестиналном тракту: око 20 процената тумора коже дијагностикованих код мачака су тумори мастоцита.
Трихобластоми – тип уобичајених бенигних тумора коже који нису повезани са симптомима болести. Све квржице које се појаве ветерианр треба да прегледа, јер већина њих може се тешко разликовати само гледањем. Мачке врло вешто крију знаке болести, али губитак тежине, повраћање, летаргија и дијареја су неки од најчешћих симптома.
Други облици рака – карциноми млечних жлезда, костију, плућа и нервног система показују различите симптоме, укључујући бол, оток и нападе. Мачке које нису стерилисане углавном имају много већу учесталост тумора дојке који могу бити прилично агресивни, али почињу као маса на кожи или абдомену.
Симптоми неоплазије код мачака
Симптоми неоплазије зависе од локације и врсте абнормалних ћелија које су захватиле органе или тело. Мачка са малигном неоплазијом може показати многе симптоме, неке од њих или ниједан!
Сваку болест или промену понашања треба да процени ветеринар, а уобичајени симптоми неоплазија су: губитак тежине и апетита, летаргија, повраћање, дијареја, видљиве масе или тумори, увћана слезина или други органи, течност у стомаку, губитак тежине.
Илустрација: Губотак тежоне, летаргија, повраћање и дијареја су само неки од симптома
Губитак тежине и недостатак апетита су удружени симптоми: мачке са малигним карциномом губе тежину јер им је апетит смањен због мучнине, бола или општег осећаја слабости изазваног растом и ширењем абнормалних ћелија. Пошто неоплазија омета способност варења, понекад мачке могу да буду прождрљиве, али и даље губе на тежини. У овим случајевима, губитак тежине упркос континуираној конзумацији хране може бити једини видљиви симптом да нешто није у реду. Мачке могу престати да једу због мучнине, бола и лошег осећаја: ако неоплазија утиче на стомак, црева, уста или лице, мачки ће бити тешко да жваће, гута и вари храну.
Летаргија код болесне мачке манифестује се дужим сном, спавањем у неуобичајено време, сакривањем испод кревета или у ормарима, избегавањем комуникације и немогућношћу обављања нормалних активности попут играња или пењања.
Повраћање и дијареја – тумори гастроинтестиналног тракта обично изазивају повраћање, јер нормални дигестивни процеси не могу да се одвијају. Тумори могу изазвати опструкције које доводе до повраћања које се јавља изненада, а мачке могу повраћати месецима, па чак и годинама. Хронично повраћање је често повезано са гастроинтестиналним лимфомом. Дијареја је последица измењене и оштећене функције цревне слузнице, посебно ако су ћелије рака присутне дуж гастроинтестиналног тракта. Дијареја се појављује и због немогућности правилног варења хране или цревне блокаде.
Видљиве масе или тумори – мачке са неоплазијом могу имати квржице испод коже или крзна које су видљиве и могу се опипати.
Повећана слезина или други органи – када ћелије рака инфилтрирају унутрашње органе, они се увећавају. Ветеринар ће открити увећану слезину, јетру или бубреге када врши палпацију абдомена током прегледа. Власник може да откријете увећане органе док мази мачку, поготово ако је много смршала.
Течност у стомаку – у случају постојања карцинома, у стомаку мачке може се накупити течност која врши притисак на плућа и друге органе, а мачка отежано дише, показује велики, надувени стомак и невољна је да се креће или обавља било какву активност.
Узроци неоплазије
Као и код људи, често је тешко одредити зашто се неоплазија развија, а могу је изазвати одређени вируси, попут вируса мачије леукемије (ФЕЛВ) и вируса мачје имунодефицијенције (ФИВ). И генетика може бити узрок који доприноси појави одређених врста рака, а фактори животне средине и исхрана такође играју велику улогу. Изложеност хемикалијама, канцерогенима и загађивачима могу допринети појави канцера, а један од изазивача је и дувански дим.
Дијагностиковање неоплазије код мачака
Ветеринар ће мачку детаљно физички прегледати, и у зависности од тога на коју врсту неоплазије сумња, урадиће додатне тестове: анализу крви да би се пронашле абнормалности у белим крвним зрнцима, функцији бубрега и потенцијалном оштећењу јетре. Мачка ће бити тестирана на ФЕЛВ и ФИВ. Рендген и ултразвук абдомена и грудног коша ће утврдити да ли су органи абнормални или су присутне метастазе. Ако се на кожи открију увећани лимфни чворови или масе, извесна је и биопсија. У случају хроничне дијареје, ветеринар ће обавити преглед и анализу узорка фецеса како би се искључили паразити и други извори дијареје. Ако се сумња на рак црева или желуца, ветеринар ће обавити ултразвук и/или биопсију црева. У случају присуства неуролошких симптома, може се урадити ЦТ скенирање.
Илустрација: Лечење се спроводи хирушким путем
Лечење неоплазија код мачака
Лечење зависи од врсте неоплазије и колико је озбиљна. Ако се ради о бенигној израслини, која не узнемирава мачку, можда ништа не треба радити поводом тога. Ако се ради о агресивном и малигном тумору, индиковано је уклањање хируршким путем, а у зависности од врсте тумора, операција ће бити праћена хемотерапијом или терапијом зрачењем.
Неки карциноми могу бити излечиви, у зависности од врсте и локације. Најчешћи карциноми попут лимфома нису излечиви, али мачка може имати добар квалитет живота док се рак држи под контролом.
Ако је малигна неоплазија веома агресивна, еутаназија може бити најхуманија опција.
Извор: https://ljubimci.telegraf.rs/macke/zdravlje-macaka/3919788-neoplazija-kod-macke-abnormalni-rast-celija-vlasnici-pusaci-obratite-paznju-i-duvanski-dim-izaziva-tumor