У парковима је све већи број паса, луталица и власничких, неки шетају без повоца, а неке људи држе близу себе. Суграђани их често дозивају, мазе их, док они трче и играју се на јавним површинама, али има и оних који се плаше њиховог слободног кретања. Према Одлуци о држању домаћих животиња и кућних љубимаца на територији града, предвиђена је казна за шетњу паса без поводника од 5.000 динара. Прописи постоје, али у већини паркова и на шеталиштима пси слободно шетају, играју се и њушкају са другима.
Законом којим се уређује ветеринарство утврђено је да животиње на јавним површинама могу да се крећу само ако су вакцинисане против беснила и обележене, док опасне врсте паса смеју да шетају само пунолетни на повоцу са заштитном корпом на њушци. Док неки трчкарају, у квартовима се често из зграда чује лавеж остављених љубимаца на терасама, што је такође забрањено.
На излетиштима и купалиштима постоје правила понашања за власнике паса, које не поштују баш сви. Девојчицу је прошли петак на Великом ратном острву ујео пас који је са власником био на земунском купалишту. Како медији преносе, он је пре тога неконтролисано трчао по плажи, иако на самом уласку на Лидо постоји табла где је написано да није дозвољено слободно кретање паса.
Илустрација: За понашање пса одговоран је његов власник
Боравак наших крзнених пријатеља није дозвољен на појединим локацијама. Када се крене на Аду Циганлију, псе је боље оставити у кући јер, према правилима овог предузећа, они не смеју да се купају у води нити да буду на плажи.
Власници са собом не би требало да воде кућне љубимце у објекте које користе органи државне управе и локалне самоуправе, у просторије за здравствену заштиту, где се обавља васпитно-образовна делатност и обезбеђује смештај, боравак и исхрана деце, ученика и студената. Није их дозвољено уводити ни у верске објекте.
За псе су направљени и посебни паркови којих има више од десет у граду. У њима животиње могу да се крећу слободно, али има ограничења у виду ко сме да борави у њима и шта је забрањено у њима да се ради. Власници не смеју да уводе болесне псе, као ни кује у терању. Забрањено је уношење и остављање хране и стаклених боца. У њима није дозвољено да тренери обучавају ове животиње, али ни њихово сређивање, шишање и четкање. Опасни пси се могу уводити на ове површине и смеју да се шетају без повоца, али са заштитном корпом на њушци.
Извор: https://www.politika.rs/scc/clanak/629474/Zabranjeno-setanje-pasa-bez-povoca
ФОТО: Pixabay