Ако се ваша мачка креће опрезно, не сме да изађе напоље или да скочи на столицу, могуће је да има здравствене проблеме: они могу да буду бројни, мада је катаракта чест узрок устручавања на уобичајено кретање и понашање. На ово треба да посумњате ако мачка има више од 10 година или приметите замућеност у једном или оба ока.
Катаракта код мачака ретко изазива потпуно слепило, али може да омета вид.
Шта представља катаракта
Катаракта је промена стања сочива у оку мачке: она блокира светлост која стиже до мрежњаче где се налазе ћелије вида. Катаракта се испрва благо испољава, али може напредовати и сазрети до густине која блокира вид. Неке врсте катаракте се не развијају, а мачке се лако прилагоде блажем облику губитка вида.
Нуклеарна склероза је промена сочива која се појављује у старијем добу. Она има тенденцију да обухвати оба ока одједном и личи на катаракту, али не изазива веће проблеме мачијем виду.
Настанак катаракте код мачака
Неке мачке имају генетску предиспозицију за катаракту. Код одређених раса мачака, ова болсет очију појављује се код мачака млађих од пет година. Иначе, катаракта је обољење мачака старијих од 10 година. То је и генетски предиспонирана болест очију. Расе код којих се катаракта појављује чешће и узрокована је генетским променама су: хималајска мачка, бирманска, персијска, бенгалска, руска плава и британска краткодлака.
Илустрација: Овој болести су склоне мачке старије од 10 година и одређене расе
Узроци појаве катаракте
Постоји много узрока катаракте код мачака, иако су најчешћи трауме и запаљења. Траума је последица повреде главе, а упалу изазивају бројне болести мачака, попут вируса херпеса. Иако је дијабетес обично узрок катаракте, не значи да ће је добити и мачке дијабетичари! Ветеринар ће детаљним прегледом ока дијагностиковати промене на очима мачке. Уколико постоји сумња на појаву катаракте, вашу љубимци треба да прегледа ветеринарски офталмолог.
Лечење катаракте код мачке
Лечење катаракте зависи од бројних фактора. Идеалан третман је операција – уклањање замућеног сочива и уградња вештачког. Нега маце након ове операције може потрајати и бити интензивна, јер она мора да носи заштиту за очи. Уз то, сваких неколико сати морате јој стављати капи у очи. Ако мачка има катаракту само на једном оку, можда ћете одлучити да прескочите лечење. Катаракта није болна, а мачка ће се добро снаћи и са једним оком које има добар вид.
Нелечена катаракта понекад се развије у глауком. У тим случајевима, сочиво исклизне са своје нормалне локације у оку мачке и блокира дренажу очне течности. Притисак се повећава и може трајно оштетити ћелије мрежњаче. Глауком је болан: мачка има “црвено” око и често жмирка због болова.
Не постоје доказани природни или домаћи лекови који могу да спрече појаву мачије катаракте. Можете предузети одређене кораке како бисте спречили евентуалне физичке повреде или трауме које могу да буду окидачи за катаракту. Уравнотежена исхрана и контрола на појаву дијабетеса и других болести које изазивају инфекције ока, попут херпеса или мачије леукемије, такође су механизми превенције катаракте.
Извор: https://ljubimci.telegraf.rs/macke/zdravlje-macaka/3960087-neke-macke-imaju-predispoziciju-za-kataraktu-a-mogu-je-dobiti-sve-mace-starije-od-10-godina