Ако неко има несрећу да је константно на мети како чупавих, тако и крилатих створења, то мора бити веома стресно и исцрпљујуће, што за последицу даје веома крхке и раздражљиве нерве и рефлексе. Иако склоњени у сигурност свог кавеза, хрчци и даље чувају своје брзе и осетљиве рефлексе због чега су на константном опрезу. Он је веома стресан уколико му је животиња превише често изложена.
Који су симптоми стреса, разлози који га узрокују и који су начини да га се хрчак отараси.
Симптоми стреса код хрчка
• Агресивно понашање – уколико је хрчак у страху и под стресом може почети да гризе и повређује, јер то види као облик самоодбране.
• Гризење кавеза – још један начин да се хрчак одбрани од стресне ситуације.
• Опадање длаке – као последица стреса, длака хрчка ће опадати и почети да се стањује услед реакције тела на честу напетост. Уз то, хрчак може сам себи почети да чупа крзно чешањем и тиме остављати ћелаве делове.
• Копање, гребање и остали репетативни покрети – представљају јасан показатељ да хрчак осећа велику нелагоду које не може једноставно да се реши.
• Хиперактивност – када су под стресом, хрчци постају веома енергични, чак и претерано, па почињу превелики број пута да трче у круг по кавезу, или предуго трче у точку чиме испољавају нервозу.
Илустрација: Важно је утврдити шта узрокује стрес код хрчка и то отклонити
Узроци стреса код хрчка
• Гласни звуци и нагли покрети – како су веома плашљиви, све што им може деловати као претња, тј. све што је исувише брзо или гласно, представља велики стрес за хрчка.
• Непознат простор – иако желите свом љубимцу да приуштите најквалитетнији простор у коме ће боравити, морате водити рачуна о томе да му је потребно да се полако привикне на све што је ново и непознато, јер, у супротном (уколико га само убаците у нови кавез), може да доживи стрес.
• Лоше руковање – уколико је особа превише груба, има нагле покрете, гласна је и не оставља хрчка на миру када види да му мажење више не прија, то може утицати веома лоше на његов мир, поготово уколико се то често дешава.
• Недовољно простора и стимулације – уколико је хрчак неактиван, у премалом простору, без ичега где би могао да се сакрије када жели самоћу, без играчака и забаве, могуће је да од досаде постане нервозан и хиперактиван.
• Лоша исхрана – без чисте воде и квалитетне хране свака животиња ће бити на ивици опстанка.
• Недовољан сан – и сами знамо колико смо нервозни када се не наспавамо, па зато морамо имати обзира и према другим животињама. Хрчци дању спавају, а ноћу су активни, па је важно да их не гњавите преко дана док спавају, јер ће дати све од себе да вам узвратити чим одете на спавање.
• Више хрчака у једном кавезу – због своје територијалности, поготово према истом полу, ови малишани неће се слагати с тим да бораве у истом кавезу.
Препознавањем симптома и уклањањем узрока стреса, ваш хрчак ће убрзо бити као и пре, срећан и здрав.
Извор: https://ljubimci.telegraf.rs/ostali-ljubimci/male-zivotinje/3967669-ovako-cete-prepoznati-stres-kod-hrcka-osim-cupanja-krzna-obratite-paznju-ako-se-ustremi-na-svoj-kavez
ФОТО: Pixabay