У ноћи између суботе и недеље смо прешли на зимског рачуњање времена помарењем часовника за један сат уназад. Да ли и на који начин зимско и летње рачунање времена утиче на кућне љубимце? У пролеће изгубимо сат, у јесен добијемо један, па ново рачунање времена може бити довољно оптерећујуће за нас, али и за наше псе и мачке.
Кућни љубимци су створења навике: кад се време промени и сатови помере, можда ћете морати да измените њихову рутину што ће их мало збунити.Ипак, постоји неколико једноставних ствари које можете да урадите пре промене рачунања времена или одмах након тога.
Последње недеље у октобру, сатови се враћају уназад и тад “добијамо” 60 мимнута више. Већина власника кућних љубимаца има утврђену рутину, што је одлично за животиње, јер им је познато шта и кад у току дана раде, што смањује стрес, пише PDSA.
Илустрација: Наши мезимци не разумеју зашто се рачунање времена померило, али ће се томе прилагодити за неколико дана
Како да помогнете љубимцу да се навикне на новонастале промене?
Допустите псу или мачки да се полако прилагоди новом времену. Ово није проблем за мачке које углавном седе у кући, не шетају се ради обавлајња нужде и не морају да буду активне попут паса. Кад је реч о малим кућним љубимцима као што су кунић или хрчак, главна рутинска промена на коју ће морати да се навикну је померено време храњења. Међутим, са мачкама, поготово са псима, ситуација је другачија.
Ако сте навикли да ујутру пустите свог љубимца у кућу или напоље, и даље ћете морати да то радите у исто време (што ће сада бити сат раније), да бисте спречили незгоде са вршењем нужде. У складу с тим, покушајте да померите јутарњу рутину вашег љубимца 10 минута (касније) сваког дана док не надокнадите додатни сат – ово функционише и кад је реч о вечерњим навикама, храњењу и игрању. У зависности од ваше рутине, можда ће вам бити лакше да са уходавањем започнете неколико дана или недељу пре померања сата, како не бисте морали да устајете раније.
Ако ваш љубимац не стигне да обави јутарњу нужду, већ то уради у кући где се сви станари прилагођавају сатној разлици, немојте га грдити ни кажњавати. Наши мезимци не разумеју зашто се рачунање времена померило, али ће се томе прилагодити за неколико дана.
Старији кућни љубимци са проблемима попут деменције морају да уложе више напора да би се уклопили у ново рачунање времена, у односу на младе и здраве мезимце. Стога им дајте времена и спорије мењајте дневну рутину да бисте им дали довољно времена да се навикну на зимско рачунање времена.
Извор: https://ljubimci.telegraf.rs/vesti-i-dogadjaji/saveti/3990041-da-li-zimsko-racunanje-vremena-utice-na-nase-ljubimce
ФОТО: Pixabay