ВЕЋИНА власника жели да њихови љубимци буду послушни, слушају њихове наредбе и знају се понашати у складу с правилима. Један од најбољих начина за то је правовремена дресура.
Иако је псе могуће пуно научити и у старијој доби, дресура која почиње у првим мјесецима живота најчешће је најуспјешнија, а истовремено значајно утјече и на још јачу повезаност човјека и пса. Како бисмо више дознали о дресури штенаца, разговарали смо с тренерицом и водитељицом Центра за псе Барања Еланy Ипшом.
Обука псима омогућује да имају испуњен живот
Тренерица савјетује да сви власници паса воде своје љубимце у неку врсту школе или на течај. “Обука паса пружа основу за сигуран, здрав и испуњен живот пса”, тврди Ипша. Одлазак са псима на обуку има значајне предности, појашњава тренерица за Индеџ.
“У школи за псе ради се на социјализацији и хабитуацији те се пас прилагођава различитим ситуацијама, што олакшава свакодневицу власнику и јача повјерење између њих”, додаје.
Тренирање младих паса у многим случајевима је пуно једноставније него кад су животиње одрасле те су већ доживјеле одређене ситуације и развиле специфично понашање. “Ако кренемо радити док је пас млад, избјегавамо ризик од нежељених понашања попут лајања на друге псе или људе, агресије и сличног”, појашњава нам.
Илустрација: Са дресуром треба започети већ у рвим месецима живота пса
С дресуром треба започети у првим мјесецима живота
Важно је да сви власници паса запамте да њихове животиње нису једине које морају бити едуциране, они се такођер морају потрудити како би свладали одређено знање које ће им омогућити да успјешно тренирању са псом.
“Препоручујемо власницима да и прије него што набаве штене почну радити на својој едукацији, а кад штене стигне, да одмах крену с тренинзима”, појашњава тренерица и истиче да је најбоље да штенци крену на тренинге с најраније три мјесеца, односно након што су примили сва потребна цјепива, поготово штенци од узгајивача који су регистрирани у Хрватском кинезиолошком савезу.
Почетак дресуре с најмање три мјесеца препоручују и тренери из Америцан Кеннел Цлуба, који тврде да штенци тада почињу више схваћати свијет око себе те нису само фокусирани на храну и игру.
Тијеком дресуре у Центру за псе често примјећују јачање повјерења између човјека и пса. “Власници који на исправан начин раде са псима откад су били штенци с њима изграђују однос пун повјерења”, тврди Ипша.
Постоји једна наредба коју би баш сваки пас морао свладати
Овисно о псу и појединцу који га тренира, животиња може свладати различите наредбе. Од сједни, лези, претварај се да си мртав, донеси, ваљај се и сличних наредби, једну би, према тренерици, требали знати баш сви пси.
“Најбитнија наредба је ‘дођи’. Пас је треба одрађивати у свакој ситуацији неовисно на подражаје из околине. На основном течају послушности радимо на наредбама као што су сједи, лези, чекај, пристојно ходање на лајни, пролазак кроз групу људи и слично”, додаје тренерица.
Међутим, у неким ситуацијама пожељна је и препоручљива опрезност тијеком дресуре паса. Ипша нам појашњава да су “најтежи проблеми за рјешавање везани са страхом и агресијом. Никако не препоручујемо власницима да сами раде ако пси имају те проблеме јер ће уз помоћ тренера пуно боље и брже напредовати”.
Илустрација: Коришћење посластица је најбољи начин за учење штенета
Пет корака у учењу пса да послуша наредбу “дођи”
Дресирање паса може бити врло забавно и за власника и за животињу, а како би сам процес учења био што занимљивији, стручњаци из American Kennel Club издвојили су пет корака, односно савјета који ће вам помоћи да штенца успјешно научите наредбу “дођи”.
За овај процес тренери препоручују кориштење посластица како би љубимци након што послушају добили награду те сам чин извођења наредбе повезали с наградом, барем у почетку дресуре.
“На самом почетку сједните са псом и изговорите његово име или ријеч ‘дођи’. Сваки пут кад то учините, дајте псу посластицу. Нема потребе да на почетку штене нешто ради, само понављајте ову ријеч и дајте му посластицу.
Потом посластицу спустите на под у близини себе. Чим штене поједе посластицу с пода, поновите наредбу. Кад вас погледа и дође до вас, још једном га наградите. Овај корак поновите неколико пута те посластицу сваки пут баците мало даље од себе. Тиме осигуравате да се пас може окренути према вама кад му изговорите име.
Кад штене почне окретати главу према вама, почните додавати покрет или се играти с њим. Баците посластицу на под и направите неколико брзих корака унатраг док га зовете именом. Требао би потрчати за вама јер ужива у игри ловице.
У тренутку кад вас сустигне, опет му дајте посластицу или се играјте с омиљеном играчком. Важно је да псу покажете да је долазак код вас добро и позитивно искуство”, појаснили су тренери за дресуру паса.
Као посљедњи савјет, односно корак, истичу да је све претходне кораке “важно наставити развијати на новим мјестима и с већим удаљеностима. Кад тренирате на отвореном, може бити корисно да на почетку штене држите на дугом поводцу”, наводи American Kennel Club.
Извор: https://www.index.hr/ljubimci/clanak/trenerica-dresure-za-index-otkrila-koju-naredbu-bas-svaki-pas-mora-svladati/2618089.aspx