ПАПАГАЈИ могу да живе од 15 до више од 50 година, у зависности од врсте и неге. Пошто животни век папагаја захтева дугорочну људску посвећеност, адвокати често саветују власницима кућних љубимаца да у својим тестаментима оставе упуства за своје љубимце.
Генерално, што је птица мања, то је краћи њен животни век. Мање птице, као што су зебе, папагаји и нимфе, обично живе 8 до 15 година. Веће птице, као што су ара и сиви папагаји, могу да живе 25 до 50 година, пише PetMD.
Фазе живота папагаја
Свака врста папагаја сазрева и развија се различитим темпом. Генерално, папагаји полажу два до осам јаја која се инкубирају две до четири недеље пре излегања. Млади се излегу са мало или без перја и очи су им затворене. У овој фази су веома рањиви и захтевају значајну бригу родитеља.
Мањи папагаји постају полно зрели већ са шест месеци, док веће врсте могу сазрети тек након шест година.
Фактори који утичу на очекивани животни век
Папагајима је потребна уравнотежена исхрана, физичка активност и ментална стимулација. Папагаји имају брз метаболизам, али не сагоревају толико калорија као њихови дивљи рођаци, који морају сами да траже храну и често лете. Због тога су гојазност и болести недостатка хранљивих материја честе међу папагајима. Ови проблеми су обично резултат лоше исхране и недостатка вежбања.
Папагаје никада не треба хранити само семенкама. У таквој исхрани недостају витамини и калцијум, који су неопходни за здравље папагаја.
Илустрација: Мање птице живе краће до 15 година, а велике попут аре могу да живе и 50 година
Знаци здравог папагаја
Здрав папагај је живахан и будан. Тело јој је чисто, перје глатко и сјајно, без грудвица и љуштења. Требало би да нема било каквог исцедка из очију или носа. Ако приметите нешто необично на свом папагају, одмах га однесите ветеринару.
Како да продужите животни век вашег папагаја
Иако врсте, величина и гени утичу на дуговечност папагаја, неухрањеност и лоша нега су најчешћи узроци скраћеног живота. Побољшање неге, укључујући уравнотежену исхрану, кључ је дуговечности.
Савети ветеринара предлажу избегавање исхране засноване на семену, папагајима треба понудити уравнотежену исхрану у облику пелета (80% исхране). Такође редовни ветеринарски прегледи, укључујући и крвне претраге. Папагајима треба обезбедити што веће кавезе за слободно махање крилима. Треба пазити на опасности када се папагај слободно шета по кући (прозори, отворена врата, кухињски апарати, отровна испарења). Папагајима треба обезбедити бројне играчке, љуљашке и жваке за менталну стимулацију. Треба им обезбедити редовну интеракцију и обуку како би се смањила нежељена понашања, као што је чупање перја. Коначно, папагајима треба дати 10 до 12 сати сна у мрачној просторији сваке ноћи.
Извор: https://www.index.hr/ljubimci/clanak/koliko-dugo-zive-papige/2620080.aspx
ФОТО: Pixabay