Псеће ваши, буве и крпељи нису само досадни паразити већ они могу изазвати здравствене компликације које могу бити и фаталне за животињу. Шампони, прашкови и разни преливи који се могу купити у пет шоповима могу нам привремено решити проблем ваши,бува и крпеља али шта учинити са јајашцима која су остала у длаци или на месту где пас спава? Јер, јајашца се могу излећи после неколико дана али и после месец дана.
При употреби инсектицида пажљиво прочитајмо упутство и предузмимо све мере чишћења и отклањања ових паразита и њихових јаја. Обавезно очистимо место где пас спава као и тепихе у кући одговарајућим инсектицидом, а затим темељно усисајмо цео простор. После седам до десет дана поновимо цео процес. Тада пса треба поново испрскати и(ли) окупати средством за уклањање спољњих паразита. У случају да не можемо сами да решимо проблем ових животињица,мораћемо да позовемо службу за истребљивање гамади.
Илустрација: Kод радних паса буве могу смањити његову будност и послушност
Kако да ослободимо пса од псећих ваши?
Псећа ваш је жутобеле до сивкасте боје дужине до два милиметра. Има их две врсте: оне које грицкају делиће отпале коже и ваши које изазивају веће надражаје јер продиру у кожу где се хране течностима из ткива пса. Ове псећи ваши се не преносе на људе и мачке.
Женка ваши, при корену длаке пса, излеже јаја (гњиде) и после десетак дана из њих се излежу младе ваши које за три недеље полно сазревају.Ваши се хране сисањем крви. Што је крзно пса гушће и дебље,то су услови живота за ваши погоднији.
Да бисмо пса ослободили од псећих ваши поновимо неколико пута третман са инсектицидима у спреју или га окупајмо исто толико пута са сличним средством. Третман са спрејем поновимо три пута у току дана, са размацима од око недељу дана. Ово је важно да бисмо уништили не само одрасле паразите већ и све учаурене ларве на његовој кожи.
Илустрација: Псећи ваши се не преносе на људе и мачке
Kако да уништимо буве које данима опседају пса?
Не каже народ за џабе: док бувама не смркне, вама неће сванути! Буве (Ctnocephalides canis) су спљоштеног тела, тамне боје,дужине око три милиметра. Један од сигурнијих знакова да пас има буве је његово чешање и свраб. Kод радних паса буве и те како могу смањити његову будност и послушност.
Женка буве полаже од 800 до 1.000 јаја у кожи пса. Јаја се потом расејавају по околини и из њих се лежу ларве које се завлаче на тамна места (испод тепиха, намештаја, простирки,пукотинама у паркету… Ларва ускоро постаје лутка, а из ње потом настаје млада бува. У идеалним условима цео овај развој траје 14 дана што значи да се сваке друге недеље јавља нова генерација бува. Млада бува, природно, тражи нову жртву коју и налази ускоро на нашем псу.
Ујед буве је траума за животињу. Узнемирава је и она се брани чешањем које додатно иритира кожу. Сем механичког деловања буве могу да изазову и алергијске реакције домаћина, а позната је и болест ФАД (ef-ej-di) коју проузрокује пљувачка буве. Буве су и прелазни домаћини за опасну псећу пантљичару. Буве се дуго задржавају на псећем крзну. Хране се сисањем крви па могу да изазову малокрвност пса и да му пренесу разне болести вурусног и бактеријског порекла.
Да бисмо очистили пса од бува није довољно само таманити их на псу једнократно, већ им треба наћи легла и после тога више пута понављати поступак.Данас постоје врло ефикасна хемијска средства против псећих бува (шампон, течност, пудер, спреј…) која, уколико се правилно употребљавају, нису штетна за пса.
За редовну заштиту од бува, нарочито лети, користите специјалну огрлицу или тзв. спот-он препарате за псе. О томе које би конкретно средство против бува било најбоље за вашег кућног љубимца посаветујте се са ветеринаром.
Извор: Агробизнис магазин
ФОТО: Pixabay