Научници су решили мистерију мачијег предења и изненадиће вас да мачке имају више заједничког са поп звездама него што мислите.
Утврђено је да мачке користе сличан метод за вокално оглашавање које је карактеристично за људе који се баве певањем (специфично за Кејти Пери и Бритни Спирс), док преду користе специјалну подлогу у својим гласним жицама.
Годинама је порекло мачијег предења збуњивало научнике, јер друге животиње које праве сличне звукове користе намерни циклус контракције и опуштања мишића у вокалним наборима унутар ларинкса (гласовне кутије).
Анатомска истраживања открила су јединствену “јастучић” у гласним наборима мачака која може објаснити како тако мала животиња, тешка само неколико килограма, може редовно да производи звукове на невероватно ниским фреквенцијама, далеко испод најнижих басова које производе људски гласови.
Илустрација: Предење се сматра пасивном акцијом јер не захтева мождани стимуланс
Ови звуци су могући захваљујући специјализованом јастучићу у гласним жицама мачака, направљеном од колагених и еластинских влакана, који повећавају густину гласних жица и омогућавају им да вибрирају спорије како би произвели звукове ниже фреквенције попут предења.
Ово је откривено након што су истраживачи сецирали гласовне кутије осам мачака које су имале терминалну болест и које су биле еутаназиране.
Затим су пумпали ваздух кроз њихове гласне жице, што је опонашало механизам који људи користе за производњу ниских тонова у певању.
Истраживачи су затим открили да је то резултирало самоодрживим предењем из гласовних кутија у истом опсегу као што би мачке пределе, што указује да није потребан константан стимуланс из мозга.
Предење се, због тога, сматра пасивним понашањем, које је другачије од осталих звукова, као што је мјаукање или сиктање, зато што не захтева мождани стимуланс.
Они су раније откривени али њихова функција у предењу још није била утврђена.
Извор: https://24sedam.rs/lifestyle/ljubimci/315797/kako-macke-predu/vest