Док гледате своје маче, не знате шта се дешава у њиховом мозгу. Корисно је да имате добру представу о томе како да препознате мачије емоције на основу њиховог понашања, пише Science Focus.
Ради лакшег објашњења, размотримо језик тела мачке у две групе: сигнали усмерени на смањење дистанце (мрр, дођи ближе) и сигнали који значе да мачка покушава да повећа дистанцу.
Обратите пажњу на све делове тела ваше мачке када покушавате да разумете њихов језик тела, и на брзину којом се дешавају радње.
На пример, споро трептање је знак опуштене мачке (и добро је идеја реаговати истим спорим трептајем), док брзо трептање са стиснутим очима указује на страх. Тачније, што је отворенија поза тела ваше мачке, мање су под стресом.
Мачка која лежи на боку или леђима са испруженим ногама, опуштеним репом и стомаком изложеним је опуштена. Њене очи могу да буду потпуно или делимично затворене, или вам срећа може донети спор трептај, док ће уши и бркови бити у нормалном положају.
Илустрација: Споро трептање је знак опуштене мачке
Када треба да оставите мачку на миру?
Сигнали да ваша мачка жели да је оставите на миру укључују мачји реп који млати, набрзану кожу, спљоштено тело (као да покушава да постане невидљива), удове и реп притиснуте уз тело, шиштање, пљување и крештање. Ако приметите ове знакове, не прилазите мачки, јер се може осећати примораном да се брани зубима и/или канџама.
Уместо тога, оставите им простора. Ако сте их мазили, престаните – пре него што морају јасније показати да је доста. Увек је најбоље пустити мачку да вам приђе и дати им избор да ли ће или неће комуницирати с вама.
Како препознати да ли је мачка фрустрирана
Мачке могу постати фрустриране јер су досадне, немају приступ нечему што желе (као што је храна или птица коју виде кроз прозор) или нису срећне што су смештене у азилу, где могу направити неред у својој кавезу превртањем посуда са храном и водом, превртањем своје кутије са пијеском и покушајем бекства гурањем шапа кроз решетке, гурајући своје тело уз врата кавеза и угризањем кавеза.
Знакови фрустрације укључују и често мјаукање, ходање горе-доле и често трљање о ствари.
Ако млати репом и накострешена је не прилазите јој, јер може да уједе или огребе.
Илустрација: Ако млати репом и накострешена је не прилазите јој, јер може да уједе или огребе
Како мачке изражавају емоције својим лицем
Људи често гледају фацијалне изразе да би добили увид у емоције, а мачке имају 1.000 лица па је веома тешко да их сва запамтите. Али научници праве помаке у овој деликатној области.
У једном истраживању, посматрали су лица мачака у азилима током мажења (руком или штапићем за додир) и док су биле само у кавезу. Због различитих облика лица, истраживачи су посматрали како се лице мења из нормалног положаја.
Страх је повезан са ниским, равним положајем, са скривањем и повлачењем уназад, често са задржавањем даха (тренутком непокретности) пре тога. Такође су пронашли да је смер главе мачке био повезан са њиховим емоцијама; поглед или окретање главе улево кад је мачка уплашена, и поглед или окретање удесно код опуштене мачке. Неки од мачака у студији били су фрустрирани, а знакови су укључивали облизивање носа, видљив језик и шиштање.
Научници су такође развили и валидирали скалу гримасе код мачака која може бити корисна ветеринарима који се питају да ли је мачка у боловима или не.
Фацијски знакови које су идентификовали укључују промену облика њушке (овалну и избочену уместо округле); промене у положају врхова ушију (далеко један од другог и окренути напоље); сужење подручја очију са потенцијално делимично затвореним очима; и бркови који су унапред, правилни и удаљени од лица, уместо уобичајеног лепог, опуштеног лука.
Ова скала је дизајнирана је за професионалну употребу и ови знакови можда нису лако приметни, али ако сте икада забринути за здравље ваше мачке, увек се посаветујте са ветеринаром.
Извор: https://citymagazine.danas.rs/lifestyle/zivotinje/kako-da-prepoznate-da-li-vasa-macka-zaista-uziva-naucite-jezik-macaka/
ФОТО: Pixabay/Unsplash