Лежите на каучу, а и пас је поред вас, и кад баците поглед на њега, он вам – намигне! Заправо, барем тако изгледа.
Да ли је ово стварно?
Могуће је, кажу студије и тврде да су пси усклађени са својим породицама. Они посматрају како се понашамо и упијају све наше потезе.
Докторка ветеринарске медицине Меган Конрад каже да пси често намерно намигују, али овај потез има различита значења, па чак и здравствена.
Зашто пас понекад намигује
У зависности од ситуације, намигивање се може тумачити на много начина.
“Намигивање може бити знак наклоности, потребе за пажњом или опонашање власника који често намигује”, каже Конрад. Ако покушавате да дешифрујете шта значи када вам пас намигне, обратите пажњу и на говор његовог тела. Ако му је реп високо и маше, а уши су му усправне, то показује интересовање или захтев за пажњу.
Пси који чуче, котрљају се на леђима или гурају реп између ногу показују покорност. Они често показују ове покрете како би назначили да неће сукобе. Намигивање, трептање, клањање, облизивање усана и спуштање главе и ушију додатни су начини којима пси показују жељу да буду пријатељи другим псима.
Илустрација: Проверите да ваш љубимац нема инфекцију ока
Пас који намигује може да има здравствене проблеме
Често намигивање, посебно истим оком, може бити знак да нешто није у реду. Пси ће више пута затворити око ако осете бол, уколико им смета светлост или имају нелагодност. И, баш као и људи, пси намигују или трепћу када дођу у контакт са иритантом као што су прашина, прљавштина или длака. Други разлози због којих пси намигују може да буде инфекција ока.
Ако приметите исцедак, појачано или невољно трептање, црвенило у очима или око њих, или било какву повреду, одмах одведите пса код ветеринара.
Још један узрок честог намигивања и трептања је ентропија, генетско стање ока које погађа брахиоцефалне расе са спљоштеним лицем и кратком њушком. Неке од највећих раса паса такође развијају ентропију. Како лигаменти спољашњих углова очију падају, то доводи до опуштања односно увртања капака према унутра. Ово стање успешно се коригује операцијом.
Генерално, намигивање је нормално и бенигно понашање пса. Ако је ваш љубимац склон повременом намигивању, неће вам требати много да утврдите шта покушава да “каже”, а можда ћете се и забавити кад узвратите намигивањем!
Илустрација: Пас може да научи да намигне на команду
Научите пса да намигне
Све док нема здравствених проблема, намигивање је трик коме можете научити свог пса. И као и свако друго обучавање уз награде, пас може да научи да намигне!
Кад пса подучавате овој вештини, користите вербалну команду коју треба да пропрати намигивање. Док стоји испред вас, додирните једну страну његове њушке, односно место где се налазе бркови. Ово ће изазвати аутоматски одговор намигивања. Ако буде тако, дајте псу посластицу. Да бисте укључили вербалну команду “намигни”, изговорите је док пса додирујете. Кад буде поново намигнуо, пружите му још једну посластицу.
Уз доследно понављање, нећете морати да примењујете додир да би пас намигнуо: биће довољно да изговорите команду да би вам љубимац намигнуо.
Извор: https://ljubimci.telegraf.rs/psi/ponasanje-pasa/3785173-zasto-pas-ponekad-namiguje-i-kako-da-ga-tome-naucite
ФОТО: Unsplash