Систем за праћење паса који омогућава њихово лоцирање у сваком тренутку, иновација је српског стартапа Цананди који је захваљујући употреби и иновативности, привукао и купце и инвестиције. Главни производ овог стартапа, који чине доктори наука, водећи ловци и ИТ стручњаци, била је огрлица за псе. Идеје су међувремену добијале нове правце, а прави избор и пут оснивача, потврдила је и финансијска подршка Фонда за иновациону делатност, Стартех-а и Канцеларије за локални економски развој Града Ниша.
Оснивачи компаније су професори који су врло укључени и остварују значајне резултате на пројектима сарадње науке и привреде и рада на технички захтевним пројектима. Један од њих је Славимир Стошовић, директор стартапа CANADI , који за НИН каже да је компанија усмерена на природу од самог оснивања, и да је остала одана својој главној мисији – очувању екологије и биодиверзитета.
Име “Цананди” произлази из латинских речи “цанем” и “венанди”, (у преводу значи “ловачки пас”) препознајући лов као кључну инспирацију за оснивање компаније, чије је седиште у Научно-технолошком парку Ниш.
– Наш главни производ је огрлица за праћење ловачких паса “CANADI DOG”, која се састоји од огрлице за псе, ловачког пријемника и мобилне апликације, чиме власници паса у сваком тренутку знају положај својих љубимаца. У међувремену је откривен додатни тржишни потенцијал у области мониторинга дивљих животиња. Тако је настала “ЦАНАНДИ WИЛД” која помаже ловцима и истраживачима у очувању ретких врста и разноврсности животињског света – објашњава Стошовић.
Професор истиче и да је развијена МВП огрлица за праћење ретких дивљих врста (медвед, шакал, вук, рис и др.) као и дивљих животиња које се кроз реинтродукцију враћају на просторе из којих су истребљене (европски јелен, јелен лопатар, дивокоза, муфлон и др.)
Његов тим је за потребе праћења птица грабљивица развио одашиљач који ће бити постављен током ове године на сову и белоглавог супа.
Директор компаније не крије да је крајни циљ да CANADIпостане синоним за заштиту животиња, како ловачких паса тако и ретких дивљих врста. Наредне две године планирано је ширење на тржишта Италије и Немачке, а потом и Француске.
Извор: Е капија