Први пут у Србији биће организован регистар хранитеља напуштених и дивљих животиња (попут голубова и врана) и то у сарадњи општине Нови Београд и организације Animal Rescue Serbia. На овај корак они су се одлучили да би се увео ред у ову област, али касније помогло онима који брину о животињама у храни, обезбеђивању кућица, хранилица, појилица…
– Велики број наших суграђана храни уличне животиње, али не увек на правилан начин. Због тога се дешава да храна буде разбацана на све стране око зграда, а кућице за псе су у лошем стању… Комшије се зато буне, свађају са онима који хране животиње, зову инспекцију па долази и до сукоба. Управо да би се све ово предупредило желимо да региструјемо оне који помажу животињама, да их обучимо да то чине на правилан начин јер животиње имају изузетан њух и осете храну и воду на великој удаљености. Желимо и да комуналне службе имају бољи увид о томе ко брине о напуштеним животињама па да знају кад их комшије пријављују о чему је реч – каже Александар Гаврић, председник организације Animal Rescue Serbia.
Илустрација: Нису криве животиње него неодговорни власници који су их избацили напоље
После обуке они који буду уписани у регистар добиће лиценцу обучених хранитеља животиња, која ће се обнављати једном годишње. За овај регистар суграђани не морају бити пријављени на општини Нови Београд, битно је да их ту хране.
– Председник општине Нови Београд препознао је нашу идеју и одлучио да нам помогне. Регистар је први корак. Јер, желимо да заштитимо хранитеље, да у целу причу укључимо разна предузећа и компаније, да онима који брину о животињама олакшамо набавку хране, помоћ ветеринара и слично. Идеја нам је и да у једном моменту учествујемо у изградњи кућица за псе, маце и птице, хранилице, појилице… које ће изгледати лепо и о којима ће хранитељи моћи да воде рачуна. Јер, дешава се да у околини зграда људи из најбоље намере направе склониште за животиње, а да оно ружи околину. Станари се буне, посебно они који имају намеру да продају стан. Е, то хоћемо да избегнемо – објашњава Гаврић.
Он истиче да ова пракса постоји у свим развијеним земљама и да није ништа ново.
– У првим месецима када се појавила корона у Италији, у којој је заиста била јако тешка ситуација, хранитељи животиња су имали могућност да излазе и шетају псе и у ограниченим условима. А сећате се, у први мах код нас није могло да се излази ни у шетњу. Ми смо добили дозволу за кретање и наших 150 волонтера је за три месеца направило више од 20.000 шетњи власничких паса и више од 7.000 храњења уличних животиња – истиче Гаврић.
Илустрација: Напуштених уличних мачака има на сваком кораку
Они који желе да се пријаве за хранитеље могу то да ураде посредством сајта општине Нови Београд на страници ARC Нови Београд, на одређеном шалтеру у општини или сајту организације Animal Rescue Serbia.
Извор: https://www.ekapija.com/news/4513720/prvi-registar-hranitelja-napustenih-i-divljih-zivotinja
ФОТО: Unasplash/Pixabay