Најчешће се мисли да животиње не могу да размишљају или памте као људи. Међути, истраживање британски ветеринара довело је до запањујућих резултата. Истраживање на штенцима који су одвојени од свог легла и браће и сестара показало је да животиње имају сећање на мајку и своје рођаке, пише специјализовани часопис за кућне љубимце.
Студија је показала да штенци старости од осам до 12 недеља углавном забораве на браћу и сестре са којима су се окотили у истом леглу. Међутим, исти ти пси препознају своје мајке чак и након две године од растанка. Такође, њихова мајка је ће грешке препознати своје штене.
Илустрација: Штенци старости од осам до 12 недеља углавном забораве на браћу и сестре са којима су се окотили у истом леглу
Ветеринари британског Краљичиног универзитета споровели су истраживање на основу тестова заснованих на мирисима и то на 10 паса мајки и више од 50 штенади. Међу њима су били златни ретривери, лабрадори и алзаси, али нису забележене разлике између сваке од раса.
Од 25 паса, 19 је показало склоност према мирису своје мајке у спроведеним тестовима мириса.Четрнаест од 18 мајки такође је показало склоност према мирису свог потомства који је пас оставио на тканини.
Брит Розендал, стручњак за понашање паса и специјалиста за обуку није била изненађена овим резултатима истраживања.
– Има смисла да пси снажно препознају своју мајку, јер су алтрицална врста. То значи да су млади при рођењу неразвијени, али уз помоћ родитеља сазревају. Опстанак углавном зависи од мајке, тако да је препознавање мајке кључно. Алтрицијске животиње су повезане на овај начин, што би могао бити разлог зашто је већа вероватноћа да ће препознати своју мајку у поређењу са својом браћом и сестрама – објаснила је она.
Упркос овој тужној истини, ветеринари тврде да ће раздвојени штенци безболно отпустити везе настале у њиховом леглу. Верује се да сећања и емоције паса функционишу на потпуно другачији начин од наших, што им омогућава да се лако повежу са људима.
Илустрација: Мирис мајке штенци памте и после две године раздвојености од ње
Студија из 2016. године сугерисала је да пси могу имати епизодично памћење, што значи да се сећају одређених догађаја у прошлости.
Али чак и ово је прилично ограничено, јер се чинило да пси заборављају ствари током дужег временског периода. Ипак, ветеринари препоручују да штенци остану са својим леглом осам до 12 недеља након рођења.
Упркос мање ефикасним сећањима, раздвајање пре ове тачке може заправо довести до већих проблема касније у животу.
Током првих неколико месеци, пси развијају своје моторичке способности, отпорност на стрес и контролу угриза. Њихово прерано раздвајање од мајке може да успорити учење ових важних лекција што би се једног дана могло испољити као анксиозност, посесивност и агресија код пса.
Неки пси могу чак имати ноћне море у одраслом добу ако доживе нешто трауматично искуство кад су штенци.
– Прерано напуштање сигурности и познанства њихове мајке и браће и сестра у леглу може бити застрашујуће искуство за штене.Због тога је најбоље сачекати да пас напуни три месеца и тек тада је спреман да безболно напусти легло – додала је Розендал.
Илустрација: Кућа никад не заборавља мирис свог штенета
Да би се власници на најбољи начин повезали са псима, ветеринари предлажу да одвоје време за социјализацију и успоставе здраву рутину шетњи, оброцима и времену за игру са штенетом.
– Свако штене је другачије и прилагодиће се свом новом окружењу својим темпом. Неки штенци се могу брзо сместити у нови дом, док ће другима може требати неколико недеља да се прилагоде. Важно је да се не пожурују и да власник прати понашање свог пса – закључила је Розендал.
Извор: Кућни љубимац
ФОТО: Pixabay