Гојазност мачака је растући проблем: чак 60 посто мачака налази се у групи “дебељуца”, пише у Извештају о гојазности кућних љубимаца у САД за 2022.
И, баш као и код људи, накупљање додатних килограма код мачака доводи до различитих здравствених проблема, укључујући промене у њиховом систему за варење, дијабетес типа 2 и хроничне упале, према студији објављеној 29. септембра у Јоурнал оф Анимал Сциенце.
“То је велики проблем”, рекла је коауторка студије Кели Свонсон и додала да је гојазност мачака, као и код других врста, повезана са бројним здравственим проблемима. Ако се избегне гојазност, многи здравствени проблеми могу бити спречени или одложени.
Како бисмо открили шта се дешава кад се наши мачији пријатељи преједу и угоје, научници су обавили испитивање на 11 одраслих стерилисаних женки мачака и пустили их да једу индустијску суву храну колико год желе, наводи се у саопштењу. У студији је учествовало неколико мачака које су храњене контролисано како би се упоредили ефекти уноса хране, преноси Livescience.
Илустрација: Код гојазних мачака примећене су промене у систему за варење
Просечна оцена телесне кондиције (BCS) мачака које се преједају – систем мерења сличан индексу телесне масе (BMI) код људи – био је 5,41 на скали од 9 тачака на почетку студије. После 18 недеља претераног уживања, тај број порастао на 8,27, што је одговарало вишку тежине од 30 процената.
Како су мачке почеле да се гоје, истраживачи су приметили не само појачану производњу измета, већ и повећање времена гастроинтестиналног транзита, што је количина времена између храњења и пражњења црева. Да би се ово измерило, мачкама је давана супстанца која је бојила њихов измет у зелено.
Дигестивна ефикасност (сварљивост хранљивих материја) била је смањена, што је утицало и на фекалну микробиологију. Пошто мачке нису добијале све хранљиве материје, истраживачи су приметили значајне промене у саставу мачије цревне флоре. Забележили су пораст Bifidobacterium која спречава појаву патогена и стимулише имуни систем, и смањење Collinsella, бактерија које разграђују влакна и штити од инфламаторних болести.
Занимљиво је да је ово што се догађало мачкама супротно ономе што се дешава код људи са прекомерном тежином. Међутим, потребно је више истраживања да би се разумело зашто је тако код мачака. Измет који су избацивале гојазне мачке доживео је још једну трансформацију: постао је киселији због смањења pH fecesa, што указује на лошу апсорпцију угљених хидрата и масти. Управо то је повезано са “већим уносом хране и смањеном сварљивошћу”, наводи се у саопштењу.
Свансон је додала да је студија релативно кратко трајала (18 недеља) и да ниједна мачка није развила никакву дугорочну здравствену промену.
Извор: https://ljubimci.telegraf.rs/macke/zdravlje-macaka/3784230-nova-studija-o-gojaznosti-kod-macaka-i-promenama-koje-izaziva
ФОТО: Unsplash