Мачке су познате по свом предењу, али да ли сте се икада запитали зашто и како то раде? Овај специфични звук, који многи љубитељи мачака воле, има више сврха и механизама него што бисмо на први поглед могли помислити.
Мачке преду из различитих разлога, а неки од главних су задовољство, комуникација, ублажавање стреса и бола, опоравак и лечење, као и тражење пажње и хране,” објашњавају стручњаци. Предење је начин на који мачке изражавају своје задовољство и удобност. Када их милујете или када леже на удобном месту, често ћете чути овај умирујући звук.
Мачке преду и да би комуницирале са својим власницима и другим мачкама. “Мајке мачке преду како би умириле своје мачиће,” напомињу ветеринари, али и одрасле мачке користе предење као средство за преношење својих емоција и потреба.
Поред тога, предење може имати смирујући ефекат и помоћи у смањењу бола и стреса. “Мачке могу преде када су повређене или болесне како би себе умириле,” додају стручњаци. Овај механизам може помоћи у опоравку и лечењу, јер вибрације које стварају при предењу стимулишу процес зарастања и регенерације.
Како мачке преду? Овај феномен настаје у њиховом гласовном апарату. “Предење почиње у гркљану мачке, где се налазе гласне жице,” објашњавају научници. Мишићи у гркљану почињу да се контрахују и опуштају брзо и ритмично, што узрокује да гласне жице вибрирају при удисању и издаху ваздуха.
Целокупни процес је контролисан од стране мозга мачке. “Нервни систем мачке шаље сигнале који контролишу ритмичне контракције мишића,” додају истраживачи. Ово омогућава мачки да преде непрекидно и ритмично, без обзира на то да ли је у стању мировања, током сна или чак док се креће.
Мачке користе предење као вишенаменски алат за комуникацију и саморегулацију, што их чини јединственим и занимљивим кућним љубимцима.
Занимљиво је да неке расе мачака имају тенденцију да преду гласније од других. Наравно, индивидуалне разлике између мачака могу бити веће од разлика између раса, па је могуће да ће било која мачка, без обзира на расу, преде гласније од друге.
Сијамска мачка: Сијамке су познате по својој гласној и комуникативној природи. Њихово предење може бити врло гласно и упадљиво, што одражава њихову друштвену природу.
Мејн кун: Ова велика и нежна раса такође има тенденцију да преде веома гласно. Мејн куни су познати по својој дружељубивости и могу бити врло вокални у изражавању своје наклоности.
Бурманска мачка: Бурманке су често врло гласне и предеју снажно. Њихова живахна и разиграна природа често је праћена гласним предењем када су задовољне.
Британска краткодлака мачка: Ове мачке су познате по свом мирном и опуштеном темпераменту, али када су срећне, могу преде гласно и дуго.
Шкотски фолд: Ова раса има врло нежан и мелодичан начин предења, али може бити изузетно гласна када је задовољна или жели пажњу.