Јежеви су створења која често можемо срести у нашим баштама и двориштима. Иако су то претежно ноћне животиње, најактивније у сумрак, повремено их можете наћи и током дана. Ако се то догоди, не би шкодило да знате која је храна безбедна да им се понуди.
Јежеви (Erinaceidae) су препознатљиви по бодљикавим иглицама које служе као одбрана од предатора. Најпознатији чланови ове породице у Европи су тамнопрси (лат. Erinaceus europaeus) и белопрси јежеви (лат. Erinaceus concolor).
Ова породица обухвата укупно 25 врста, подељених у две потфамилије – прави јеж и гимнура, који су познати и као пацовске ровке и немају бодље.
Јежеви су животиње које једу било шта, али више воле да бирају инсекте
Пужеви, стоноге, кишне глисте, гусенице, цврчци, бубашвабе и сличне животиње део су њихове исхране у дивљини. Али осим тога, оно што можда нисте знали је да се хране и пауцима. С обзиром да се ради о животињама које ће свој јеловник прилагодити доступној храни, не чуди што ће се на њиховом јеловнику понекад наћи и мали кичмењаци попут жаба и гуштера.
Илустрација: Јежеви могу да залутају у двориште у потрази за храном и водом
Можете им понудити воће
Наравно, мало је вероватно да ћете овог малог посетиоца моћи да почастите цврчком или сличном животињом, осим ако сами немате кућне љубимце који се њима хране. Добра вест је да јежеви воле воће. Понекад ће се десити да јеж жели да једе из ваше руке.
Они ће врло радо јести јабуке, бобице и банане. Када живе у заточеништву, чак једу суву храну за мачке на бази меса, па ће у случају да немате шта друго да им понудите и то бити добра опција. Али оно што не смете да им дајете је обично млеко или било која зачињена храна.
С обзиром на тренутне летње врућине, савет је да залуталог јежа понудите свежом водом и пре него што га нахраните. Лако се може десити да сами не могу да пронађу извор воде, што би на крају могло бити кобно.
Извор: https://n1info.rs/magazin/ljubimci/cime-mozete-nahraniti-jeza-ako-ga-nadjete-a-sta-mu-ne-smete-dati-da-jede/
ФОТО: Pixabay