Иако се често истиче да се многе намирнице које једу људи не би смеле давати и псима, маслиново уље није једна од њих.
Ветеринари истичу да је маслиново уље здраво за псе, али не у превеликим количинама, јер се ипак ради о масноћи. Не препоручује се више од једне кашике дневно, и то девичанског, хладно пресованог, које се додаје на крају, након кувања оброка.
Као неизоставни састојак здраве, углавном медитеранске исхране, уље маслина садржи мононезасићене масне киселине – 73 одсто олеина, 12 одсто линолеина, витамине А и Е, палмитин, стеарин, миристицин, сквалон и ксантофил – нутријенте који доприносе физиолошкој равнотежи и јачању имунитета. Око11% маслиновог уља чине полинезасићених масти, омега-6 и омега-3 масне киселине.
Постоји неколико добрих разлога због којих би требало да уврстите маслиново уље у исхрану вашег пса. Маслиново уље може да продужи живот вашем љубимцу, јер помаже у спречавању оксидације слободних радикала, која је главни кривац за превремено старење паса.
Пошто садржи високу концентрацију антиоксиданаса, укључујући полифеноле, витамин Е, хлорофил и каротеноиде, маслиново уље је веома ефикасно у очувању имуног система паса.
Осим што се сматра да олеинска киселина има антиканцерогена својства и помаже у превенцији кардиоваскуларних болести и дијабетеса, неки су се власници паса уверили како маслиново уље позитивно утиче и на кожу и длаку пса.
Третирање крзна пса и спољашњом и унутрашњом употребом маслиновог уља, ће учинити да његово крзно буде сјајније и мекше, а помаже и код екстремно исушене и замршене длаке, као и и код суве и перутаве псеће коже.
Маслиново уље
Маслина је симбол мира, мудрости, дуговечности и благостања а од плода овог дрвета се добија уље које се већ хиљадама година користи у исхрани становника Медитерана. Богато је незасићеним масним киселинама и полифенолима који смањују ниво холестерола у крви и упале у организму те помаже изградњу ћелијске мембране у телу. Сам плод маслине је богат беланчевинама и витаминима А, Д, К и Е који су неопходни за добро функционисање организма. Због здравих масних киселина и антиоксидативног дејства чува срце и крвне судове. Користи се као лек против опекотина, за чишћење организма, против цревних и желудачних упала, као средство за уништавање разних врста бактерија, има важну улогу у ублажавању болова код реуматоидног артритиса. Користи се у козметичкој индустрији за израду бројних препарата а верује се да има и афродизијачка својства. Најчешће се добија хладним цеђењем а најквалитетнија су екстра девичанска маслинова уља што значи да у себи садрже искључиво уље од маслине без додатака других врста биљних уља. Многи су у дилеми да ли маслиново уље сме да се користи за пржење. Како истичу научници приликом загревања маслиновог уља долази до “распадања” великог броја важних материја попут омега-3 масних киселина и антиоксиданса. Неће нашкодити али неће ни донети пуно користи по здравље као кад га употребљавате у „пресном“ стању односно без загревања.
Уколико ваш љубимац пати од вишка килограма, мононезасићене масти из уља маслина му могу помоћи при сагоревању накупљених лоших масти у ћелијама, стањити сало на његовом стомаку и редуковати осетљивост на инсулин.
Маслиново уље помаже у спречавању опадања когнитивних функција, које је повезано са процесом старења код свих раса паса. Побрините се да, ако је ваш пас већ старији, свакога дана уноси маслиново уље.
Уз дневну дозу маслиновог уља, побољшава се цирклуација и дисање постаје лакше. Због повећања протока крви, маслиново уље је посебно добро за псе са брахицефаличним синдромом који често имају проблема са дисањем, као што су на пример булдози.
Пси воле маслиново уље, јер за њих има добар укус. Можете га користити за побољшање укуса и текстуре досадних сувих гранула, ако их ваша куца једе сваког дана.
Извор: Политикин Магазин