Да ли мачке могу да нам укажу на то да смо у нечему окаснили или пак поранили, односно могу ли да нас подсете да је “време” за нешто?
Писац ових редова је власник неколико љубимаца, међу којима су главни пас и мачка, и како каже, у његовој кући постоје два главна правила: псу није дозвољено да буде близу кокошки, а мачка мора да добије оброк тачно на време. Оба ова правила имају страшне последице ако се не поштују: мачка тачно зна када треба да добије оброк, а ако њена чинија остане празна само пар минута касније него што очекује, власник ће бити алармиран гласним мјаукањем, огреботинама и још неким изливима беса, у зависности од тога колико је окаснио, пише Cattitudedaily.
Ова драма дешава се због тога што мачка има непогрешив осећај за време.
Мачке су веома интелигентне и не изненађује што су савладале концепт “читања” времена: оне га мало другачије доживљавају у односу на људе, али су способне да се држе распореда.
Илустрација: И мачке имају унутрашњи сат као и људи
Унутрашњи мачији сат
Свако живо биће, укључујући људе и мачке, има унутрашњи сат који се другачије зове циркадијални ритам. Овај потпуно природан и унутрашњи процес је оно што регулише циклус спавања и буђења: говори телу кад треба да спава и када је време да се пробуди. Циклус се понавља отприлике свака 24 сата док се Земља окреће око Сунца. Људски циркадијални ритам обично говори да спавамо ноћу, а да дању будемо будни, циркадијални ритам мачке је другачији. Мачке живе крепускуларно: уместо да буду најактивније током дана, њихов унутрашњи сат им говори да буду будне у зору и сумрак; због тога се мачка рано ујутру претвара у хиперактивну “лудачу”.
Циркадијални ритам углавном контролише распоред спавања мачке, али је одговоран за то како мачке показују време. Тај 24-часовни унутрашњи циклус је њихов темељ знања када одређене ствари треба да се десе и колико је времена прошло.
Како мачка одређује време
Способност мачке да препозна време односи се на уочавање разлике између неколико минута и неколико сати. Зато је група истраживача обавила студију о томе како су мачке реаговале када су њихови власници одсуствовали у различито време. Једна група мачака била је одвојена од власника тридесет минута, а друга група остала је сама четири сата. Док су мачке у обе групе показивале мало знакова стреса док су биле саме, две групе су показале значајно другачије понашање по повратку власника. Мачке које су биле саме 4 сата биле су пријатељски расположене према власницима у односу на мачке које су краће биле саме. Истраживачи су закључили да мачке могу разликовати кратак и дуг временски распон.
Илустрација: Мачке прате унутрашње и спољашње прекидаче по којима одређују време
Унутрашњи и спољашњи окидачи
Мачке не користе сатове, али како знају да је време за вечеру тачно у 18:18х? Њихова способност да нас подсете на тачно време је помало паранормална. Понашање и очекивања ваше мачке могу бити једнако поуздани као и сваки сат, а њихова тајна није ни у каквој магији, јер мачке одређују време обраћајући пажњу на унутрашње и спољашње окидаче.
Глад је један од главних примера унутрашњег временског окидача који имају и људи: чак и ако не погледају на сат, могу да кажу кад се приближава уобичајено време ручка на основу глади. Ако ове “муке” постану упорније, може се претпоставити да је прошло време за који залогај. И мачији стомак је усклађен с временом захваљујући “боловима” које производи глад.
Спољни окидачи такође могу бити једнако корисни, као што је положај Сунца. Мачка примећује када Сунце излази и залази и може да повеже одређене догађаје на основу свог односа према сумраку односно свитању. Већина мачака научи да се њихови власници буде у време када је Сунце потпуно изнад хоризонта.
Спољни окидачи и временске ознаке различите су за свако домаћинство. Можда ваша мачка кроз прозор види комшију како се враћа кући сат времена пре него што ваш аутомобил стигне. На тај начин мачка зна кад да вас очекује. Ако у кући има деце, мачке могу одредити време на основу њиховог дневног распореда спавања или повратка из школе.
И тако мачке не троше памет да науче да “читају” сатове, већ нас подсећају на време посматрајући и памтећи наше рутине.
Извор: https://direktno.rs/magazin/slobodno-vreme/541619/macke-vreme-kucni-ljubimac.html