Као и људи, мачке доживљавају страх, задовољство, глад, анксиозност, фрустрацију и многе друге емоције које могу утицати на њихово понашање. Неколико уобичајених понашања мачака сматра се непожељним и може утицати на квалитет живота и власника и њихових љубимаца, пише Minja Cat. На срећу, многа од ових понашања могу се исправити.
Зашто имају проблем с понашањем?
Мачке имају тенденцију да буду мистериозне, тако да откривање узрока одређених мачјих понашања може бити изазов. Не постоји нужно један једини разлог за одређено понашање, а свака мачка има посебну личност.
Мјаучем дању, мјаучем ноћу
Коначно сте заспали када ођедном чујете своју мачку како завија и плаче из све снаге испред врата спаваће собе. Ово се стално дешава са мачкама, а ово понашање може бити потпуно нормално. Вашој мачки може бити досадно усред ноћи. Дневно мјаукање и завијање могу бити знак бола. Мјаукањем током дана животиња једноставно само може да привлачи пажњу.
Илустрација: Мјаукањем мачка привлачи пажњу, а гребањем обележава територију
Гребање као потпис
Мачке гребу да обележе своју територију. Ако ваша мачка гребе предмете за које бисте волели да то не ради, можете да преусмерите њено понашање на гребалице и друге играчке у које ваша маца може да зарије канџе.
Прекомерно жвакање
Није познато да су мачке прождрљиви жвакачи као пси. Ипак, неке и даље успевају да нанесу приличну штету својим зубима. Жвакање код мачака може бити узроковано досадом, агресијом, неким недостатком у исхрани, ницањем зуба код мачића или раним одбијањем. То такође може бити зато што се ваша мачка тако игра или воли текстуру или укус предмета.
Уринарне муке
Мачке могу имати различите проблеме с мокрењем. Инфекције, упале, камење у бешици, стрес, тумори и други фактори могу довести до тога да мачка мокри изван кутије, прска или не може да уринира.
Узроци агресије
Мачке могу постати агресивне према другим кућним љубимцима и људима. То може бити узроковано стресом и анксиозношћу или медицинским проблемом који проузрокује бол или хормонске промене код мачке.
Илустрација: Прекомерно лизање најчешће је последица стреса или анкциозности код маце
Опсесивно-компулзивно лизање
Хронично лизање код мачака обично потиче од бола или стреса и анксиозности. Док се све мачке лижу саме, прекомерно лизање може бити озбиљно и треба га решити без одлагања. Мачка која болује може да лиже део на свом телу док не остане без длаке – а није увек у пределу који изазива бол. Мачка под стресом може да лиже стомак све док не остане без крзна или да опсесивно негује друге делове тела.
Како стати на пут проблемима
Најбоље да почнете тако што ћете искључити здравствене проблеме са својим ветеринаром. Након тога, можете почети да се бавите вашом мацом и обесхрабрујете одређена понашања или помоћи мачки да превазиђе узрок проблема.
Извор: https://www.alo.rs/razonoda/moj-ljubimac/780458/macji-bonton-da-vas-komsiluk-ne-bi-mrzeo-resite-najcesce-probleme-u-ponasanju-kod-svoje-macke/vest
ФОТО: Pixabay