Kада куја почне да одбија храну и да нервозно шета наоколо, то значи да ће штењење ускоро почети. Kод кује ће пасти телесна температура (нормална је 38,2- 38,5 0Ц, али она тада падне за цео степен) и приметићемо да се куја повремено тресе. То је поуздан знак да, у року од 24 часа, можемо да очекујемо почетак коћења. Тада куја обично леже у котилицу или корпу и штенци долазе на свет.
Треба ли да будемо поред кује када почне штењење иможемо ли да јој некако помогнемо?
Kада куја добије „напоне“ добро је бити поред ње, поготову ако јој је то прво штењење. Свако штене излази у постељици коју куја мора да отклони да би штене могло да дише. Kуја ће зубима морати да прекине пупчану врпцу. У већини случајева куја поједе постељицу док чисти штенце а лизањем штенаца она стимулише процес њиховог дисања и оживљавања.
Неколико минута после пуцања водењака појавиће се и прво штене обавијено постељицом. Ако куја не буде знала (а догађа се!) шта да ради онда је на нама да штене ослободимо од опне, пресечемо стерилисаним маказама пупчану врпцу и да, евентуално, заосталу плодову течност у плућима штенета,после сушења у пешкиру, истресемо из њега. Уколико је и нама то први пут, саветујемо да све то најпре видимо како раде искусни одгајивачи или ветеринар, односно да се не правимо „много паметни“. Јер овде се ради о животу или смрти малих, на свет тек дошлих створења. Штењење углавном пролази без компликација али понекад долази и до извесних проблема.
На пример, куја може да заборави да „скине“ постељицу са штенета што може да доведе до његовог гушења и угинућа, па ће нам остати свега седам-осам минута да му помогнете пре него што се угуши.
Илустрација: Штењење углавном пролази без компликација али понекад долази и до извесних проблема
Шта радити тада?
Поцепајмо постељицу почевши од главе, а затим добро обришимо уста и нос штенета. Ставимо штене у пешкир и масирајмо тело палцем или прстима, имитирајући поступак лизања којим куја оживљава и чисти штенце. Ако све буде ишло како треба, штене ће убрзо нормално дисати. Још нам је само остало да пресечемо стерилисаним маказама пупчану врпцу, на око пет центиметара од трбуха, и да је вежемо јаким концем. Ставимо на то место мало јода ради дезинфекције. Ако штене почне да излази из материце наопако, дакле задњиим ногама, мораћемо брзо да интервенишемо јер постоји ризик да ће се штене удавити. Зато реагујмо брзо! Ако штене не реагује на масажу тела, једини начин да му помогнемо је вештачко дисање. Прекријмо му нос и дунимо ваздух у уста, низ грло. Вршимо оба поступка око 15 минута пре него што одлучимо да то нема више сврхе и наде да се штене оживи.
Да ли је боље да позовемо ветеринара пре штењења?
Ако нам делује да је куји тешко да се оштени или одмах позовимо ветеринара (који ће јој дати ињекцију која ће изазвати нове „напоне“) или јој помозимо тако што ћемо извлачити сами штенце. Узмимо чисту газу и нежно обухватимо штене док се куја налази у процесу контракција. Будимо спремни и да „оживљавамо“ штене ако је куја спора или превише уморна. Понекад се може догодити да се коћење одужи, а куја услед тога веома исцрпи. Тада обавезно позовимо ветеринара јер је могуће да је дошло до блокаде канала па је „царски рез“ неопходан. Знаци опасности су и неприродно јаки болови, непрестано и неконтролисано дахтање и крварење или избацивање тамнозелене течности пре почетка коћења. У таквим ситуацијама је боље да штењење обави ветеринар професионалац.
Извор: Агробизнис магазин
ФОТО: Pixabay