Агресија у акваријумима није спорадична појава: док искусни акваристи знају на шта треба да пазе када бирају рибице за кућни акваријум, почетници могу бити збуњени насилним понашањем риба које су донедавно биле мирне.
Када иначе мирољубиве рибе почну да јуре, нападају или усмрћују једна другу, акваристима то може да делује обесхрабрујуће.
Свака врста рибе има специфичан темперамент и у контакту са појединим врстама може да покаже одбојност.
Ипак, охрабрује чињеница да рибе нису компликоване као људи: код њих нема скривених мотива, емоционалних дисбаланса или љутње: рибице инстинктивно реагују на своје окружење и понашају се у складу с њим.
Постоји седам најчешћих проблема који доводе до тога да мирне акваријумске рибе постају агресивне. Уједно, доносимо и савете како да избегнете, ублажите или отклоните проблеме.
1. Некомпатибилни “суседи”
Неке рибе једноставно не могу да живе заједно, а њихову међусобну (не)трпељивост треба да истражи будући аквариста пре него што набави рибице. Он треба да сазна какву воду и простор преферирају, да ли су територијалне, да ли ће покушати да једу друге рибе или су превише агресивне да би биле у истом окружењу. Иако запослени у аква шопу може бити образован у погледу акваристичке материје и самим тим од велике помоћи, не треба се ослањати искључиво на његово знање, па се аквариста може и сам информисати о својим будућим кућним љубимцима.
2. Недостатак простора
Пренатрпаност акваријума или премали акваријум могу изазвати велики стрес: кад су рибице под стресом, оне ће променити понашање, а неке ће почети да нападају комшије услед недостатка простора или непријатне тескобе.
Ако се нађете у овој ситуацији, промените акваријум или вратите или уступите “вишак” рибица.
Илустрација: Постоје бројни разлози због који рибице могу да постану агресивне
3. Територијално понашање
Територијалне рибице не могу толерисати друге рибе своје врсте, истог пола или било коју другу рибу. За неке рибе, као што је бета, потреба за борбом је везана за понашање приликом парења. Територијалне рибе могу успоставити своје место у сопственом акваријуму и отераће сваку рибу која се приближи, или ће цео акваријум сматрати својим простором и стално започињати борбе. Очигледно је да агресивне, територијалне рибе представљају опасност за друге рибе у акваријуму. Кад су рибе стално у приправности, боре се против уљеза и бране своје подручје, па су под стресом услед чега умиру пре времена. Зато треба избегавати набавку територијалних рибица, а ако их већ имате, постоји неколико решења и за њих.
У акваријум поставите доста биљака и украса како бисте сузили видно поље агресивних врста: оне ће бити онемогућене да гледају мирне рибе. Поједини акваристи се служе другим триком: они преуређују акваријум сваких неколико дана како би територијална риба била привремено дезоријентисана.
4. Лоши услови воде
Када се услови воде у акваријуму погоршају, рибице су такође под стресом. Зато је важно пратити промене воде и одржавати хигијену акваријума. Али, осим рибица и биљака, акваријум је дом бактеријским колонијама која помаже у разбијању отпада и одржавању услова воде безбедним за рибе. Када је превише риба у акваријуму, или ако рибу додате пребрзо, бактерије не могу да “држе” корак, нивои штетних хемикалија расту, а рибице то почињу да осећају.
5. Предаторско понашање
Понекад рибе једу друге рибе, а за то постоји неколико разлога. Многе рибе ће јести мање рибе ако могу да их улове, а акваристи треба о томе да воде рачуна. Велике рибе, чак и мирне, могу да поједу мале рибе. Остале рибе су агресивни предатори који ће ловити и јести другу рибу у акваријуму. Слатководна риба анђео се обично наводи као полуагресивна, али је грабљивац из заседе који ће ловити и јести малу рибу ако може. Понекад рибе постану превелике и њихови предаторски инстинкти су превише јаки да их спрече да једу друге рибе или да се боре са њима.
6. Проблеми са храњењем
Ако приметите да се ваша риба понаша агресивно током храњења, то понашање има неколико разлога, а преоптерећен акваријум је један од најчешћих. Кад испустите храну у воду, раширите је тако да рибе не морају да се боре за њу. Неке рибе су стидљивије, док ће друге одмах заронити да се хране. Неке рибе могу да малтретирају друге док журе да једу. Покушајте да ублажите овакво понашање са неколико серија храњења.
7. Болест
Болесне рибице могу постати агресивне према другим рибицама у акваријуму или се претварају у мете здравих риба. Ово често виђамо у јатима, у којима здраве рибе гризу и терају болесну рибу. Ово је природан механизам за спречавање ширења болести остатку јата, али ако се догађа у кућном акваријуму, може бити обесхрабрујуће. Зато искусни акваристи одвоје новонабављене рибе у “карантин” пре него што их додају у главни акваријум. Такав потез спречава уношење болести у заједнички акваријум.
Извор: https://ljubimci.telegraf.rs/ostali-ljubimci/akvaristika/3862320-agresija-u-akvarijumu-nije-retka-pojava-7-razloga-zbog-kojih-mirne-ribice-mogu-da-postanu-nasilne
ФОТО: Pixabay/ Unsplash