Дуго се расправљало о томе да ли животиње могу намирисати страх код људи. Нажалост, одговор није тако једноставан, јер не можете да пса одвучете на страну како бисте га питали шта осећа.
Шта кажу истраживања? Могу ли животиње заиста осетити страх? Да би дошли до одговора, истраживачи су занемарили искуства људи, јер је познато да животиње попут паса реагују на наше изразе лица и држање тела.
Истраживачи су се фокусирали на то како животиње, укључујући коње и псе, реагују на различите мирисе које емитују људи док гледају “страшне” видео записе.
Како су реаговали коњи који су “њушили” радост и страх
У студији о коњима, објављеној 2023. у часопису Scientific Reports, истраживачи су спровели истраживање тако што су учесницима емитовали комичне садржаје, а следећег дана хорор филмове, преноси Livescience.
Након што су учесници погледали сваки видео, истраживачи су памучним туферима сакупили узорке зноја испод пазуха гледалаца и истовремено су замолили учеснике да пријаве колико су радости или страха осећали док су гледали комедију односно хорор филм. Истраживачи су потом два узорка бриса истог испитаника приносили коњу како би установили може ли да разликује мирисе које производе људи у моментима среће и невоље.
“У почетку нисмо били сигурни да ли коњи могу да разликују мирисе”, изјавила је ауторка студије Плотин Жардат са Универзитета у Туру у Француској и додаје да су коњи различито реаговали, у зависности од тога који су памучни туфер оњушили.
“Када су коњи мирисали “узорке радости”, чинили су то само левом ноздрвом”, приметила је Жардат. “То показује који део мозга користе за анализу мириса. Код свих сисара, две хемисфере мозга имају различите функције, а у емотивном контексту, мирис из узорака “радости” коњи су препознали као позитиван. Али, када су коњима представљени узорци излучени током хорор филма, они су реаговали другачије: не само да су дуже њушили узорак, већ су користили обе ноздрве”.
Илустрација: У истраживање су били укључени пси и коњи
Она је додала да ово не значи нужно да коњи знају шта је страх, већ се сад зна да коњи могу разликовати мирисе у зависности од различитих емоционалних стања код људи. Питање које се сада поставља је: која специфична једињења производе људи и луче знојем и то изазива промену у понашању коња? Реакције коња биле су изазване хемосигналима, хемикалијама које производе животиње, а оне утичу на понашање других животиња. У зноју човека постоји неколико једињења, као што су адреналин или андростадиенон (протеин сличан феромону) који би могли да изазову промену мириса у тренуцима страха. Ова једињења преносе емоционалне информације од једне врсте до друге, написали су истраживачи.
Илустрација: Пси различито реагују у зависности од тога да ли осете мирис уплашеног или срећног човека
Како су реаговали пси који су “њушили” страх
У будућој студији, научници планирају да испитају може ли мирис страха да изазове застрашујућу реакцију код коња и како страх утиче на емоцију животиње које га оњуше.
У студији из 2018. у часопису Animal Cognition, научници су у истраживање укључили лабрадор ретривере који су њушили узорке зноја мушких учесника након што су гледали застрашујући или комични видео клип. Истраживачи су ставили узорак зноја у кутију са отвором и поставили кутију у затворену просторију са двоје људи: странцем и власником пса. Слично студији о коњима, истраживачи су открили да су пси различито реаговали, у зависности од тога да ли су осетили мирис уплашеног или срећног човека.
“Кад су пси осетили мирис “веселе” особе, појачали су интеракцију са странцем у просторији”, изјавио је Бјађо Д’Ањело, аутор студије и професор зоологије на Универзитету у Напуљу Федерико II. Али, кад су пси нањушили узорак уплашеног учесника, имали су потпуно другачију реакцију.
“Кад би пси осетили мирис страха, отишли би до свог власника или би покушавали да изађу из собе”, потврдила је коауторка студије Ана Скандура са Универзитету “Федерико Други” из Напуља.
Истраживачи су дошли до сличног закључка као и научници у студији о коњима: реакције паса су вероватно биле последица хемосигнала што потврђује да је у оба случаја постојала “емоционална комуникација међу врстама”.
Извор: https://ljubimci.telegraf.rs/vesti-i-dogadjaji/svet-ljubimci/3843737-mogu-li-zivotinje-da-osete-miris-straha-kod-ljudi
ФОТО: Pixabay