Петарде и ватромети део су новогодишњих празника који могу бити врло трауматични за ваше кућне љубимце. Начин на који ће пас или мачка реаговати на ову врсту звучне фрустрације је потпуно индивидуално. Међутим, одређени број паса могу да доживе озбиљан стрес посебно уколико приликом шетње недалеко од њих пуцају петарде. У таквим тренуцима најчешће покушавају да се отргну и побегну.
Понашање зависи од расе
Како објашњавају ветеринари практично не постоји начин да заштитите свог пса од овакве врсте стреса.
– У овом периоду псе који се плаше петарди обавезно приликом шетње водити на повоцу како у тренутку кад ођекне пуцања из страха не би излетели на улицу или побегли од власника. Пуцање петарде или ватромета активира урођени страх код животиња услед изненадног и јаког звука. Овај страх код појединих паса је пренаглашен што доводи до његовог избезумљеног понашања – наводе ветеринари.
Не постоји разлика када су у питању расе паса и све зависи од тога како је ваш љубимац научен да реагује на овакву врсту звука.
– Пси у оваквим ситуацијама су узнемирени, уплашени могу бити анксиозни, крију се по кући и завлаче по ћошковима и иза кревета у потрази за сигурним склоништем. Не често али се дешава да оваква врста страха код пса изазове и срчани удар који доводи до фаталног исхода – упозоравају ветеринари.
Илустрација: Новогодишњи празници су врло трауматичниза псе због петарди
Шта да раде власници?
С обзиром на то да практично не постоји начин да власник у потпуности заштитити свог пса од петарди током новогодишњих празника, многи прибегавају да животињама дају одређене лекове за смирење.
– Било какви лекови за смирење које користе људи никако не треба давати животињама. То се посебно односи на бенседин који многи власници из незнања дају својим псима не схватајући колико могу бити озбиљне последице. Посебно уколико власници на своју руку дају псу овакве лекове због могућег погрешног дозирања, неправилних интервала давања и нус појава које овакви лекови могу да имају по здравље животиње – појаснили су ветеринари.
Како истичу може се десити да под дејством ових лекова анксизни напад код пса додатно појача.
– Уместо да их смире како људи очекују може се десити да пас постане још више узнемирен под дејством ових лекова, убрзано дишу, дахћу, имају убрзани рад срца а некад чак постану и агресивни – упозоравају они.
Како су посаветовали ветеринари у таквим тренуцима власник не би требало да покушава да утеши пса јер ће његово понашање додатно појачати узнемиреност већ уплашене животиње.
– Уместо тога покушајте да скренете пажњу псу на нешто друго, на омиљену играчку или лоптицу како би се он из стања страха што пре вратио у нормалан начин понашања – додају они.
Илустрација: Немојте користити лекове за смирење за људе за вашег пса
Природни лекови
Уместо да посегнете за људским лековима за смирење постоје специјални медикаменти за животиње на природној бази. Купују се у ветеринарским апотекама где ће вам објаснити начин употребе и дозирања.
– То су најчешће лекови на биљној бази који нису седативи али се користе за смањење стреса и анксиозности код паса. Најчешће у свом саставу имају валеријану, камилицу, матичњак, триптофан који подиже расположење. Постоје и препарати на бази казеина из млека који такође има ефекат умирења животиње у стресним ситуацијама – рекли су ветеринари.
Мана ових препарата је што морају да се дају животињама свакодневно три до пет дана пре очекиваног трауматичног догађаја.
– Проблем је што се са бацањем петарди почиње много раније пре самог дочека Нове године односно 31. децембра тако да не постоји тачан датум кад би требало почети са давањем лекова. Најбоље је да власник дође да се посаветује са ветеринаром кад и коју врсту препарата да даје свом љубимцу како би он кроз овај за њега стресан период новогодишњих празника прошао са што је могуће мање траума.
Од недавно су се на нашем тржишту појавили и ветеринарски препарати на бази ЦБД уља из индустријске конопље који могу користити за ублажавање анксиозног понашања кућних љубимаца.
Дозирање овог уља је према величини пса и назначено је у самом упутству за употребу.
– Не треба заборавити да страх од петарди имају и мачке само што је то код њих мање изражено. Наиме, оне углавном живе у кући а и ако излазе напоље у овом периоду махом мање времена проводе напољу због хладног времена. Што се тиче препарата углавном се користе мање- више исти или слични производи уз обавезну претходну консултацију са вашим ветеринаром. Што се мене тиче ја апелујем на све да уместо петарди бацају кексиће како би Нова година била леп празник и за наше љубимце – поручили су ветеринари.
Илустрација: Уплашену машку немојте дирати јер вас може изгребати
Мачке су мање плашљиве и другачије реагују на овакве звукове што не значи да се неће уплашити. У таквим ситуацијама најчешће се завлаче испод кревета или траже неки ћошак где ће се осећати сигурно. Уплашену мачку немојте дирати јер се може догодити да вас изгребе већ је оставите да се сама смири и сачекајте да поново дође до вас.
Извор: Кућни љубимац
ФОТО: Pixabay/Unsplash