Алергије су “бољка” појединих људи који не могу да се изборе са протеином из пљувачке кућног љубимца који се обично налази на длаци животиње. При контакту са псом и мачком неке особе у најкраћем року осете свраб очију и почну да кијају. Да ли алергије делују у обрнутом случају – могу ли пси и мачке да буду алергични на људе?
Др Хедер Еџингтон, асистенткиња професора клиничке дерматологије на Факултету ветеринарске медицине Универзитета Корнел потврђује да наши четвороножни кућни пријатељи могу имати алергијске реакције на људе, пише Livescience.
“Код паса и мачака уочавају се три главне категорије алергија: алергије на буве, алергије на храну и алергије на животну средину”, каже др Еџингтон и додаје да би алергија на људе спадала у категорију еколошких алергија.
На срећу многих кућних љубимаца и љубитеља животиња, симптоми алергије код кућних љубимаца обично су благи и у ретким случајевима се појављују реакције опасне по живот. Најекстремнија алергијска реакција коју животиње (и људи) могу да искусе је анафилактички шок који се манифестује отицањем слузокожа и ткива, повраћањем, нападима, па чак и смрћу паса и мачака. Међутим, ове тешке алергијске реакције код кућних љубимаца обично су изазване алергијом на поједине намирнице или храну или се пак дешавају после убода пчела, а не због контакта са људима.
Илустрација: Поједини пси су заправо алергични на људску перут
Ако се код пса или мачке утврди алергија на људе, њихова реакција је слична оној која се испољава код човека који је алергичан на кућне љубимце. Обично пас или мачка који доживљавају алергијску реакцију чешају кожу (иначе здравог изгледа). Ово стање се назива атопијски дерматитис, познатији као екцем. Код мачака и паса екцем може да изазове људска перут која укључује мртве ћелије коже и косу. Кућни љубимци који су алергични на људску перут и живе у затвореном простору са људима доћи ће у додир са људском перути свуда, од трагова на тепиху до додира са ваздухом који кружи вентилационим отворима.
Од отприлике 20 посто паса који имају симптоме алергије, око половине показује симптоме алергије на људску перут. И док је атопијски дерматитис чешћи код мачака, не зна се много о томе колико је често узрокован контактом са људима односно перути.
“Када се обавља алергијско тестирање код паса или мачака, откривамо да су обично алергични на 12 или више ствари истовремено, а људи су често само један “алерген” са листе”, тврди Еџинтон. Друге еколошке алергије пронађене код паса укључују прашину, полен и плесан.
Пси који пате од алергије на људску перут имају неколико опција лечења, а прва би била примена оралних превентивних антихистаминика са ограниченим дејством. Еџинтон и њене колеге су 2015. године објавили студију о ефикасности антихистаминика лоратадина, општепознатог као кларитин, на 27 мачака са кожним алергијама и открили да је лек генерално неефикасан.
Илустрација: Реакција љубимаца је слична оној која се испољава код човека који је алергичан на псе и мачке
Друга опција лечења је давање оралних стероида као што је преднизон, али је лечење дискутабилно, услед појаве нежељених ефеката у виду летаргије, појачаног дахтања и великог апетита. Слични нежељени ефекти су примећени и код мачака. Трећа опција је имунотерапија специфична за алергене, или ињекције против алергија, што укључује убризгавање контролисаних количина алергена за ублажавање алергијске реакције. Ова техника је ефикасна код паса у 60 % времена, и чак 78 % код мачака.
Алергије на људе се могу ублажити и контролисати, али су неизлечиве. Терапије трају заувек и ако се прекине лечење, алергија се опет враћа.
Извор: https://ljubimci.telegraf.rs/vesti-i-dogadjaji/saveti/3823396-neke-osobe-alergicne-su-na-pse-i-macke-mogu-li-kucni-ljubimci-da-pokazu-alergiju-na-ljude
ФОТО: Pixabay