Да ли сте знали да мачка може да скочи и до шест пута више од своје висине? Погледајте само неке од најзанимљивијих чињеница о мачкама…
Не само да су мачке готово потпуно очувале своје навике и инстинкте иако су већ дуго уз човека, већ њихова анатомија и развијеност чула и даље фасцинирају пођеднако њихове власнике и љубитеље, али и научнике. Доносимо вам неколико занимљивих чињеница које можда нисте знали о мачкама:
1. Мачке могу да скоче и до шест пута више од своје висине
Да ли сте знали за парадокс да што је висина са које мачке падају (скачу на доле) већа, то су и шансе за њихову повреду мање? Та гимнастика је код њихових предака подстакла еволуцију система смештеног у унутрашњем уху који омогућава контролу и равнотежу тела.
2. Највећа мачка на свету тешка је 14 килограма и дугачка 120 цм
Мачак Омар је привукао пажњу када је његова власница из Мелбурна, Стефи Хирст, поставила његову фотографију на налогу који је специјализован за фотографије мачака. Огромни мачак тежак је 14 килограма, а за вечеру једе сирово месо кенгура.
3. Најстарија мачка која је забележена у историји је имала 38 година
Апсолутни рекордер по годинама старости била је мачка Крем Паф из Тексаса, која је живела импресивних 38 година.
4. Мачке могу да трче и до 50 км/х
Ако је потребно, мачке могу да буду брже и од Јусејна Болта. Способне су за веома прецизан ход зато што могу прецизно да осете да се место на којем се налази предња шапа директно подудара са местом задње шапе, што смањује шумове.
5. Мачке могу да буду “леворуке” и “десноруке”
Мачке имају доминантну шапу, баш као што је код људи то десна или лева рука.Већина женки користи десну шапу, док мужјаци углавном користе леву.
6. Мачке проведу 70 одсто времена спавајући
Ово значи да мачка стара око девет година, проведе будна само око три године. Ипак, мачке ретко кад дубоко спавају, тачније, већину времена оне заправо дремају, а дубоки сан код њих траје само неколико минута.
7. Мозак мачке сличнији је људском мозгу него псећем
Мачке су врло интелигентне животиње, али углавном не показују своје емоције.
8. Најјаче чуло код мачака је чуло слуха
Мачке могу да чују високофреквентне звукове и по томе оне надмашују и пса и човека. Мачје ушне ресице се могу окретати за 180 степени, због чега су врло покретљиве.
9. Мачке мењају звук свог мјаукања у зависности од ситуације
Мачке мјаучу из много разлога – од оних озбиљних па само због тога како би скренуле пажњу. Међу најчешћим узроцима су: глад, тражење пажње, усамљеност, стрес, старост, болест…
10. Није доказано због чега мачке преду
Постоје бројне претпоставке да мачке на тај начин шаљу сигнале помирљивости и на неки начин изражавају жељу да отклоне нечију агресивност. Такође, оне могу да преду када их нешто боли, на тај начин покушавају да ублаже своју бол.
11. Имају стотине хиљада длака на само неколико центиметара коже
Мачје тело у просеку је прекривено с око 52.000 длака по квадратном центиметру.
12. Најмања раса мачке на свету је сингапурска мачка
У питању је изузетно ретка раса позната по својој боји крзна. Сингапурска мачка је 1991. године проглашена националним благом Сингапура. Ова раса своју пуну величину достиже тек са две године. Просечне је тежине око 2,7 килограма – мужјаци, односно 1,8 килограма женке.
13. Мачке се зноје кроз шапе
Мачке се мало зноје кроз шапе, али највише се ослањају на испаравање пљувачке на њиховом крзну како би одржавале нормалну телесну температуру. Лизање крзна регулише једну трећину процеса хлађења.
14. Имају уграђен ГПС
Многе мачке умеју да пронађи пут до своје куће. Многи стручњаци то објашњавају на различите начине – од тога да се воде Сунчевом светлошћу до Земљиних магнетских поља. Како било, велики је број забележених случајева у којима су мачке прошле невероватан број километара да би се вратиле кући власнику.
15. Најстарија раса мачака је Египатска мау мачка
Сваког познаваоца и љубитеља древног Египта већ сам назив ове расе мачака асоцира на земљу пирамида и време када је мачка сматрана светом животињом. “Мау” на египатском језику значи мачка, а ова раса по новијим истраживањима потиче из времена Старог Египта. Генетски кодови мумија мачака пронађени у Египту одговарају генетском коду египатске мау мачке, што је доказао британски зоолог Морисон Скот.
Извор: https://nationalgeographic.rs/priroda/zivotinje/a21970/15-neverovatnih-cinjenica-koje-niste-znali-o-mackama.html
ФОТО: Pixabay