Размишљате да набавите акваријум са рибицама, или га већ имате и тражите додатне савете? Важно је знати да здравље и задовољство акваријумских рибице директно зависи од поступака као што је чишћење и одржавање акваријума за рибице, али шта када ипак дође до проблема? Ево шта да урадите када се појаве болести акваријумских рибица.
Које су најчешће болести акваријумских рибица
Болести у акваријуму се много брзо шире, због специфичности саме средине, па се може десити да када приметите болест код једне рибице, буде касно за лечење. Још једна специфичност болести код акваријумских рибица је да се болесне рибице налазе у стању стреса, па могу почети да нападају остале и тако их угрожавају.
Међутим, хајде да прођемо кроз најважније врсте болести акваријумских рибица и да боље упознамо “непријатеља” да бисмо га се лакше решили. Сва ова обољења можемо поделити на паразитска, бактеријска, гљивична и вирусна (која су веома ретка).
- Паразитска обољења – као што и само име каже, ова обољења изазивају паразити који се настањују у телу рибице. Најпознатија обољења из ове групе је баршун и болест белих тачкица. Први симптоми везују се за изглед рибе, који се мења. Могу се решити уколико се реагује на време.
- Гљивична обољења – обично се јављају уз бактеријска, са падом имунитета, лошим квалитетом воде и слабом филтрацијом. Примери за гљивичне болести код акваријумских рибица су распадање пераја, трбушна воденица, испупчено око, цолумнарис.
- Бактеријске инфекције – изазивају их бактерије, а најопаснија инфекција је рибља туберкулоза. Овде је реч о зоонози – болести која може да се пренесе и на човека, и чак и код њега изазвати озбиљне последице. Рибља туберкулоза је унутрашња инфекција, па док се примети обично буде прекасно.
Илустрација: Болести се у акваријуму брзо и лако преносе
Како се борити против болести у акваријуму
Уколико размислимо о узроцима ових болести, они често иду “пераје под пераје” са неадекватном хигијеном акваријума, лошом филтрацијом, слабим имунитетом акваријумских рибица и неадекватном исхраном. Баш из тог разлога је најважније да редовно одржавате акваријум.
Друга најважнија ствар је да треба да будете спремни на појаву болести. Сваки аквариста требало би да има основне лекове, карантински акваријум, со и слично. Ево конкретних предлога како можете да реагујете у случају болести код акваријумских рибица:
- Карантински акваријум – служи за изоловање болесне рибице како би се применио одговарајући третман за оздрављење.
- Купка – стављање рибице у посуду са водом где је растворена со или неки лекови. Обратити пажњу на дужину и концентрацију купке, јер се разликује за различита обољења.
- Повећање температуре – може да послужи добро у борби против неких паразита. Искључиво је применљива у чистим аквараијумима, са доста кисеоника. За све време повећања температуре пратити понашање рибице, како не би дошло до нежељених исхода.
- Лековита храна – служе најчешће за борбу против унутрашњих паразита, и представља мешавину хране и лекова.
Такође, неке болести могуће је уочити на основу изгледа и понашања, па је веома важно да пратите код својих љубимаца.
Извор: https://www.apetit.rs/nevolje-u-akvarijumu-bolesti-akvarijumskih-ribica
ФОТО: Pixabay