Иако пси не доживљавају емоције на исти начин као људи, стручњаци тврде да пси могу да развију психичке поремећаје сличне депресији.
Стручњак Америчког кинолошког друштва (AKC), др Лесли Син, тврди да пси који пате од депресије почињу да се понашају другачије. Активности у којима су некада уживали више им не доносе срећу. На пример, пас који воли да се игра са својим власником може изгубити интересовање за игру.
Исто тако, пас који пати од депресије може постати превише везан за свог власника и тражити његову сталну пажњу. С друге стране, неки пси се потпуно повлаче у себе када су депресивни.
Осим тога, могуће су промене у говору тела, смањен апетит и летаргично понашање.
Како да знате да ли је у питању депресија или здравствени проблем?
Симптоми које показују депресивни пси често су скоро идентични онима које показују пси који пате од здравствених проблема.
Др Син подстиче власнике да одведу своје псе код ветеринара ако примете промене у понашању које нису проузроковане великим догађајима, као што је смрт у породици.
Илустрација: Разлози могу бити бројни од траме до промене власника
Најчешћи узроци депресије
Узроци депресије могу бити различити, од великих промена у свакодневном животу пса, па до ситница које су се накупиле током дужег временског периода.
Др Син је навео тугу због губитка власника или пријатеља из детињства и велике животне промене, попут пресељења или доласка новог члана породице, као најчешће узроке депресије.
Остали узроци депресије су:
- хронични бол
- траума, злостављање или дуготрајни стрес
- промена власника
- друштвена изолација
- недостатак физичке или менталне стимулације, посебно ако је реч о веома активним псима
Др Кели Балантајн је рекла да озбиљни проблеми у понашању, као што су страх, анксиозност или депресија, могу бити комбинација различитих фактора – од генетике до услова у којима су пси одрастали и живели.
Како помоћи псима који пате од депресије?
Др Син каже да су пси веома отпорни и да већини није потребно много да изађе из депресије. Он саветује власницима да проводе више времена са својим љубимцима, да их воде у дуже и забавније шетње.
Ако пас дуго пати од депресије, биће му потребна додатна помоћ. Ово је често случај са псима који су имали трауматичну прошлост.
Др Балантајн је рекао да лекови могу бити од помоћи, али не би требало да буду једино решење. Да би се помогло псу, поред лекова, потребно је извршити додатне промене у окружењу како би се пас осећао безбедније. Такође је добра идеја да ради са специјалистом за понашање паса.
Извор: https://n1info.rs/magazin/ljubimci/kako-prepoznati-znakove-depresije-kod-pasa/
ФОТО: Pixabay