Невероватно леп и интелигентан, Викторијин крунасти голуб је фасцинантна и по мишљењу многих најлепша птица на свету. Виђа се у зоолошким вртовима, али и у приватним волијерама. Иако је нежан и мирољубив, Викторијин крунасти голуб није за почетнике: чак и одгајивачи голубова и искусни власници птица морају да обезбеде довољно велики пребивалишни простор и одвоје много времена за негу и бригу које захтевају ова величанствена створења.
Викторијини крунасти голуб (Goura victoria) нарасте до величине одрасле ћурке (дужина му је 70 до 75 цм од главе до репа), али је лаганији и тежи отприлике 3 килограма. Очекивани животни век Викторијиног крунастог голуба у заточеништву је 25 година, уз одговарајућу негу.
Пореклом из Нове Гвинеје и унесен на оближња острва, Викторијини крунасти голуб се узгаја у заточеништву стотинама година, али се не може тек тако набавити у пет шоповима, чак и оним специјализованим за птице.
Викторијин крунасти голуб је највећи живи голуб и најближи преостали сродник изумрлој птици додо. Име је добио у част краљице Викторије, захваљујући очаравајућој плавој “круни” на глави налик чипки.
У тропским прашумама Нове Гвинеје, Викторијин крунасти голуб је ловљен због меса и перја. Лов и уништавање природног пребивалишта ослабили су његову популацију у дивљини, па је доспео до изумирања. По заштићивању, од “угрожене” и “рањиве” врсте постао је члан листе “скоро угрожених”. Крчење његовог природног пребивалишта се наставља, па му је будућност на “климавим ногама”.
Илустрација: Врло интелигентна птица која се брзо и лако припитоми
Понашање и физичке особине Викторијиног крунастог голуба
Познато је да је Викторијин крунасти голуб интелигентан и лако се припитомљава. По природи је послушан, због чега је честа атракција у зоолошким вртовима. Он је најсрећнији кад тражи храну на земљи и тумара околином. Може да лети на кратке удаљености, али ће то чини само у крајњој нужди, обично када је уплашен, у опасности или му је потребно високо склониште на дрвећу током ноћи.
Оглашавање Викторијиног крунастог голуба другачије је у односу на друге расе голубова. Он не испушта звуке гугутања, на које смо навикли кад је реч о голубовима, већ се оглашава шупљим звуцима који могу да буду веома гласни и изненађујуће непријатни.
Голуб са викторијанском круном на глави има пудерасто плаво перје на телу, црвене очи, тамну маску и кестењасто обојене груди. Његова крила и репно перје су светлије нијансе, а круна личи на прелеп украс од тамноплаве чипке са живописним белим врховима, па личи на пауна. Ова птица је мономорфна, што значи да се мужјаци и женке тешко разликују. Мужјак може да буде мало већи од женке, али је то једва приметно. Да би се пол птице са сигурношћу утврдио, била би потребна озбиљнија процедура или генетски тест.
Нега Викторијиног крунастог голуба
Викторијин крунасти голуб проводи доста времена на тлу и треба му много простора за трчање и активност: то практично значи да му је неопходно најмање 200 квадратних метара земљишног простора у ограђеном простору. Ова птица воли скровита места на различитим висинама, па и то треба имати у виду. Чак и најпосвећенији одгајивачи птица понекад нису у стању да испоштују све животне захтеве Викторијиног крунастог голуба. Другим речима, ако му не можете обезбедити огроман пребивалишни простор да неспутано полети (иако то ретко ради), не размишљајте о његовој набавци.
Викторијин крунасти голуб је најсрећнији, а самим тим и најздравији, кад живи у пару. Током сезоне парења, мужјаци ће се међусобно борити за наклоност женке коју покушавају да привуку и сложеним плесом удварања. Уколико се пар формира, он ће произвести највише три јајета годишње. И мужјак и женка инкубирају јаја и за то им је потребно око месец дана, а потом ће заједно подизати младунце.
Упркос томе што су мирни и послушни, Викторији крунасти голубови нису лаки за гајење. Пошто скупљају храну, њихов простор треба да буде савршено чист како не би имали здравствене проблеме, будући да повремено могу да поједу свој измет заједно са храном.
Ове прице потичу из тропских крајева и најбоље им је у топлим, влажним регијама: нису толерантне на температуре испод 4 степена Целзијуса. Ако ће бити изложене хладноћи, потребан им је вештачки извор топлоте и заштита од ветра и кише.
Викторијин крунасти голуб је толерантан према другим птицама, али треба избегавати мешање врста. Ако би живео у заједници са пилићима, доживљавао би стрес, јер воли мирно окружење.
Илустрација: Храни се семенкама и опалим воће, а омиљене су му смокве
Здравствени проблеми и исхрана Викторијиног крунастог голуба
Највеће здравствене претње овим птицама су гљивичне инфекције које их вребају из измета. Птице удишу споре гљивица које се формирају на њиховом измету, а оне су изазивачи потенцијално фаталних респираторних болести, као што су хистоплазмоза и кандидијаза.
Викторијин крунасти голуб у дивљини се храни оним што пронађе на земљи: опалим воћем, семенкама, житарицама, па и малим бескичмењацима. Познато је и да веома воли смокве.
У заточеништву добро подноси висококвалитетну мешавину семена и зрна, стандардну мешавину хране намењене голубовима и свеже воће и поврће. Није познат по преједању.
Викторијин крунасти голуб је нежан и послушан и пријатељски расположен према другим птицама, што су повољне особине за његово чување у дворишним условима, али с друге стране захтева изузетно велики кавез или ограђену просторију величине собе где не би требало да буде усамљен.
Извор: https://ljubimci.telegraf.rs/ostali-ljubimci/ptice/3816637-viktorijin-krunasti-golub-obozava-smokve-najsrecniji-je-u-braku-i-rodjak-je-slavne-izumrle-ptice
ФОТО: Pixabay