Крпељи се налазе на готово свим зеленим површинама и представљају велику опасност за псе и мац̌ке, али и људе.
Крпељ је дугачак око три милиметра и тамноцрвене је боје. Храни се тако што буши кожу домац́ина и сиса његову крв. Када се насиса, ова мала животиња своју тежину може да повећа чак до четрдесет пута. Крпељи су најактивнији с пролец́а али искуства показују да се та граница продужила на готово сва годишња доба.
Како је много отровних крпеља у природи, који преносе чак осам веома опасних болести, боље је на време заштити кућне љубимце ефикасним и превентивним препаратима који се могу набавити у пет шопу или ветеринарској апотеци. Међутим, најбоље је да при шетњи љубимца избегавате подручја где крпеља обично има а то су висока трава, шибље и грмови, посебно у пролеће и лети. Крајње је препоруц̌љиво да после шетње, а после лова обавезно, прегледате пса и лично се уверите да није “зарадио” крпеље.
Како се вади крпељ из коже љубимца?
Крпељи се обично “залепе” на доњој страни пса, испод предњих ногу (пазуха) или на глави, али се могу нац́и и на другим деловима тела. Зато детаљно прегледајте пса!
Крпеље је потребно у што крац́ем року одстранити са животиње јер се тако избегава пренос заразе и развој болести.
Један од начина уклањања крпеља, који препоручују ветеринари, јесте механичко вађење или чупање крпеља са површине коже пса. То се ради пинцетом, хватањем рилице (усни апарат крпеља) што ближе кожи, а после одстрањивања место убода треба дезинфиковати. Међутим, тада може доц́и до локалног гнојења пошто рилица крпеља обично остане у кожи. Ветеринари препоручују и да се одстрањени крпељ спали јер у њему могу постајати узрочници болести које могу прећи и на људе.
Други начин је омамљивање или уништавање крпеља на самој кожи када долазе до њиховог опуштања. У ту сврху се користе етар, алкохол, органски инсектицид етиол и обично уље.
Поступак је следећи: мало вате треба замочити у поменуте растворе и мазати место где је заривен крпељ све док се не опусти када га треба извадити пинцетом. Док раствори имају омамљујуц́е дејство обично уље одузима ваздух крпељу који се опушта заједно са рилицом. Ако мислите да је ово компликовано, обратите се ветеринару који ће стручно одстранити крпеља са вашег пса.
Аутор Душан Мариновић