Ветеринари с времена на време практикују прегледе кућних љубимаца како би имали увид у њихово орално здравље, односно стање зуба. Међутим, процеси на псећим зубима нису само они који се стичу с временом: постоје и урођени орални проблеми који се могу манифестовати кад пас почне да одбацује млечне зубиће и добије сталне. Један од проблема са којима се сусрећу власници паса су “ајкулини зуби”, пише Dailymail.
“Ајкулини зуби” су мало познато стање које погађа мање од десет посто паса. Званично познат као перзистентни млечни зуби (ПДТ), ово је поремећај положаја зуба који у два низа излазе из десни. “Ајкулини зуби” се појављују у случају кад млечни зуби пса остану фиксирани у вилици уместо да испадну како би направили места сталним зубима. Како се тврди у новој студији Корин Валис, научнице из Лестершира, расе паса које ће највероватније патити од овог проблема су јоркширски теријер, тој пудла, малтезер и чивава.
Илустрација: Ово је поремећај положаја зуба који у два низа излазе из десни
ПДТ може узроковати неусклађен загриз или малоклузију, што даље изазива крварење из уста, као и повећан ризик од пародонталне болести, озбиљне инфекције десни.
“Зуби пса морају бити јаки и здрави како би обављали мноштво задатака у свакодневном животу”, каже Валис и додаје да су “упорни млечни зуби”, тј. они који не испадну у одговарајућем тренутку, повезани са малоклузијом – лошим загризом, траумом меког ткива и повећаним ризиком од пародонталне болести.
Студија је подразумевала преглед медицинских картона 2,8 милиона паса у САД током петогодишњег периода, од јануара 2010. до децембра 2014. Што се тиче појединачних раса, јоркширски теријери су имали највећу предиспозицију ПДТ-а (25,1 одсто), затим малтезер и тој пудла (обе 14,8 одсто). Хрт је имао најнижу предиспозицију за малоклузију (0,1 одсто), а после њега родезијски риџбек (0,2 одсто).
Ниска предиспозиција “ајкулиних зуба” била је и код немачке доге, енглеског булдога и боксера (сви 0,4 одсто). Све у свему, утврђено је да је предиспозиција проблема генерално већа и уочљивија међу малим расама. Тачан разлог овој склоности није познат, али то може имати генетску основу. “Ајкулини зуби” су били 11 одсто чешћи код гојазних паса, али се не зна узрок ни овом резултату.
Илустрација: Малтезери су посебно склони овој врсти денталних проблема
Стога власници патуљастих и малих раса паса треба да буду свесни важности редовних оралних прегледа својих љубимаца, поготово у узрасту од око шест месеци, како би се идентификовао и уклонио било који вид малоклузије.
“Када се идентификује, ПДТ се може уклонити и ако се ово спроведе до шестог месеца старости, шансе за проблеме повезане са ПДТ, као што је развој пародонталне болести или малоклузије, могу бити знатно смањене”, пише у студији која је објављена у часопису Research in Veterinary Science.
Извор: https://ljubimci.telegraf.rs/psi/zdravlje-pasa/3854971-da-li-vas-pas-ima-ajkuline-zube-najvaznija-prevencija-a-evo-koje-rase-su-na-udaru-malokluzije
ФОТО: Pixabay