Акваријум са рибицама је нешто чему се сви диве и у чему сви уживају. Рибице које се пливајући, грациозно провлаче кроз воду, окружене воденим биљкама и другом декорацијом могу имати чак здравствене бенефите ако се свакодневно посматрају.
Поред тога, акваријуми обогаћују ентеријер и важе за веома импресивне украсе у стану или пословном простору, па су људи све више заинтересовани за њих. Рибице у акваријуму нису само украс, већ и жива бића, па тиме добијамо и неколико малих разиграних кућних љубимаца у нашем простору.
До сада сте сигурно барем једном пожелели да имате велики, импозантни акваријум уграђен у зид у дневној соби, са мноштвом рибица светлуцавих боја у њему. Међутим, потребно је стећи много знања и информисаности пре него што набавите и једну једину рибицу, макар је чували у стакленој кугли са водом.
У наставку текста сазнајте шта вам је све потребно од опреме и знања како бисте успешно гајили рибице и које ћете обавезе имати на дневном, недељном и месечном нивоу када једном све поставите како треба.
Шта вам је све потребно од опреме?
Опрему за акваријум имају све добро опремљене пет схоп продавнице у Србији, па ће проналажење свега потребног бити прилично једноставно, међутим, важно је фокусирати се на правилан одабир.
Пре свега потребан вам је акваријум, о чијој ћемо величини и димензијама говорити нешто касније. Потребни су вам аератор, односно ваздушна пумпа и филтер (унутрашњи или спољашњи), чији су капацитет рада и снага условљени величином акваријума.
Термометар је неопходан, како би сте константно имали увид у температуру воде, као једног од најбитнијих фактора за живот рибица. Температуру воде можете одржавати грејачем, који можете подешавати у зависности од температуре ваздуха у соби.
Ако желите да улепшате свој акваријум, основна декорација би требало да буду шљунак, односно каменчићи и биљке (природне или вештачке). Томе можете додати крупније камење, фигурице потопљених бродова и слично, а још једна ствар која може значајно допринети је украсни постер за задњу страну акваријума.
Светла могу бити од користи, у погледу декорације, али и сузбијања појаве алги и подстицања раста природних биљака, па уколико размишљате о нешто већем акваријуму (преко 30 литара), било би добро да их имате.
Како одабрати најбољу опрему за акваријум, је питање које захтева опширан одговор, па га нећемо у овом тексту спомињати, али је важно да знате да сваки од елемената опреме треба одабрати на основу одређених фактора, а никако произвољно.
Илустрација: Величина акваријума одређује број рибица, осветљење, украсе…
Величина акваријума – како га уклопити у ентеријер?
Од величине акваријума ће зависити бројне ставке, као што су:
- максимални број рибица и њихова величина
- време потребно за одржавање акваријума
- запремина и снага филтера и аератора
- тип и јачина осветљења
- оптимална количина украса
- утрошак струје
- утрошак хране за рибице
То су неке од главних ствари на које утиче величина акваријума, па треба добро размислити при одабиру. Без обзира на све наведено, људи обично бирају величину и димензије акваријума на основу слободног простора и места у стану, погодног за његово постављање.
Акваријум може бити уграђен у зид и окружен каменом, бити троугласте, четвртасте или кружне базе и најразличитијих облика и запремина, а може бити и веома једноставан и мали. Ако сте почетник, саветујемо вам да узмете четвртаст акваријум, запремине између 20 и 40 литара.
Када је реч о броју рибица које можете гајити у акваријуму, општа препорука је да на сваки литар запремине акваријума иде 1 цм дужине рибица. Тако ћете у акваријуму од 30 литара моћи да гајите 10 рибица од по 3 цм дужине или 6 рибица од 5 цм дужине и слично.
Треба имати у виду да рибице временом расту, па је увек добро оставити мало ‘’луфта’’.
Илустрација: Акваријумске рибице су врло осетљиве и неопходни су им оптимални услови
Како одабрати рибице за акваријум?
Акваријумске рибице су веома осетљиви организми и потребно је задовољити неколико услова за њихов опстанак у акваријуму. Температура воде, сатурација воде кисеоником и пХ вредност воде су три основна параметра и свакој врсти рибица одговарају њихове различите вредности.
За почетнике је најбоље да бирају отпорније, топловодне рибице, дводихалице, које ће моћи да поднесу и воду чији наведени параметри нису у идеалном оптимуму.
Јапанке, борац и чистачи су најбољи избор, јер су заиста најотпорније и имају најмању стопу угинућа. Јапанке или златне рибице, су дефинитивно број један, док је борац нешто агресивнији, а чистачи не толико декоративни.
Декорација – чиме смемо украшавати акваријум?
Декорисање акваријума можете обавити по вашем укусу, али водите рачуна да не претерате, како не бисте смањили слободан простор за рибице. Почетници могу користити вештачке биљке, а нешто искуснији акваристи могу гајити и праве.
Битно је напоменути да дрвени и камени украси који се користе у акваријуму морају бити купљени као такви или проћи претходно кроз процес припреме, јер њихово присуство у акваријуму може знатно мењати пХ вредност воде.
Илустрација: Исхрана рибица је скоро свакодневна обавеза
Које су обавезе власника и како одржавати акваријум?
Пре свега исхрана рибица је скоро свакодневна обавеза, а можете их хранити и сваки други дан, како се акваријум не би беспотребно прљао. Редовно проверавајте температуру воде и појаву угинућа, јер тако можете увидети да услови у акваријуму нису оптимални, па сходно томе их кориговати.
Ваздушна пумпа и филтер ће радити током целог дана, па ће то повећати временски размак између две замене воде и чишћења акваријума, али је потребно њих редовно одржавати и чистити.
Једном недељно би било пожељно да замените 2/3 воде у акваријуму. При том га треба допуњавати са водом која је одстојала барем 24 сата у чистој посуди или је пречишћена, а никако да додајете воду директно са чесме.
Чишћење комплетног акваријума треба спроводити минимум два пута годишње, али ако приметите да је то потребно, можете га и чешће спроводити.
Надамо се да вам је овај текст био користан и да сте из њега извукли корисне информације, које ће вам послужити за боље планирање набавке акваријума и рибица.
Извор: https://www.srbijaspace.com/blog/Akvarijum-sa-ribicama—sta-sve-treba-da-znate-pre-kupovine-ribica-144.html
ФОТО: Unsplash/ Pixabay