Ако удомљавате мачку из азила, суочићете се са мноштвом непознаница о животињи, а о њима и људи који брину о напуштеним животињама понекад ништа не знају. Мачија прошлост може да буде проблематична новом власнику, уколико се испољава трауматско, кроз неповерљивост, скривање или агресију, али има и доста примера који сведоче о емотивно задовољним и мирним мацама.
Ипак, мачке су већа злопамтила од паса и не заборављају лако проблеме из прошлости, а једну од њих ће понети са собом чак и у нови дом. Мачка која се суочавала са физичким малтретирањем највероватније ће развити агресију узроковану страхом, пише Catitudedaily. Мачка која испољава агресију изаазвану страхом сасвим сигурно је имала трауматична искуства која су на њој оставила емоционалне ожиљке.
Агресија изазвана страхом испољава се код сваке мачке која је имала једно или више негативних искустава.
Мачија агресија изазвана страхом није неуобичајена
Један од главних разлога због којег мачке завршавају у азилима је резултат агресије. Мачке су по природи неконфликтна бића и уколико постану агресивне, то је нешто што оне бирају као одбрамбени механизам – помагач у борби са основним проблемом.
Постоје специфични окидачи и мете који сигнализирају на агресију код мачака, а најчешћи разлог је да су дошле из дома у коме су власници према њима били насилни. Мачка вођена инстинктивним одговором на страх брзо реагује и често делује уплашено.
Илустрација: Мачка може бити агресивна ако је истраумирана
Знаци мачије агресије изазване страхом
Агресија изазвана страхом је усађена у мачку због искуства које је на њу оставило емоционални траг и таква мачка има анксиозне проблеме. Она може реаговати страхом када наиђе на непознату особу, кућног љубимца или се нађе на непознатом месту. Чудан мирис или изненадна бука такође могу изазвати страх код мачака.
Знаци агресије узроковане страхом исказују се кроз шиштање, режање, жвакање предмета и показивање зуба. Говор тела је најчешћи знак на који треба обратити пажњу када је у питању агресија и може да помогне да се заштитите када осетите опасност.
Савети власницима који имају агресивну плашљиву мачку
Најважније и најделотворније у случају да сте удомили мачку која показује агресију изазвану страхом је стрпљење. Покушајте да мачки створите окружење које неће изазивати њихову анксиозну агресију. Поштовање мачке и стварање што мирнијег животног окружења и лепе свакодневице ће помоћи.
Ипак, најважније од свега је да мачку никад не кажњавате, и да не показујете како нисте задовољни њеном реакцијом кад се активира агресија страха, јер ће то само погоршати ствари. Ако је агресија страха код мачке толико јака да изазива велике невоље, консултујте се са ветеринаром, јер и неки здравствени проблеми могу бити окидачи мачије агресије.
Извор: https://ljubimci.telegraf.rs/macke/ponasanje-macaka/4005085-traumaticna-proslost-udomljene-macke-moze-da-pravi-probleme-novom-vlasniku-ali-resenje-postoji