Мачке, кућни љубимци и луталице, могу нас навести да помислимо да зависе од хране коју им људи сервирају, али по речима Алана Бека, професора ветерине на Универзитету Перђу, ове животиње су одлични предатори с типичним понашањем ловца.
Мачке су важније за нашу планету него што мислили, сматрају стручњаци. Наиме, оне су значајне зато што лове мале животиње, пре свега глодаре. Убијањем мишева и пацова, мачке складиште велику количину гриња и прљавштине, те спречавају њихово ширење. У Индији се верује да мачке убијањем глодара – штеточина – “чувају” зрна која се користи као људска храна. Другим речима, иако је истина да људи хране мачке, без мачака у свету, људи су ти који не би имали хране.
Илустрација: Мачке су рођени ловци чак и кад безбрижно уживају као кућни љубимци
О томе колико би драстично порастао број мишева у свету сведоче многобројне студије. У Великој Британији је 1997. године једно научно истраживање показало да једна мачка у току пола године улови око 11 животиња. Ово значи да девет милиона мачака (колико их је у то време забележено у Британији) улови око 200 милиона животиња годишње.
Не заборавимо ни то колико би мачке недостајале својим власницима. Једно истраживање спроведено у Великој Британији показује да има више мачака као кућних љубимаца него паса. Разлог за то је што једно домаћинство често гаји више мачака, док се власници паса углавном задржавају на једном. Мачке су као љубимци доста цењене због своје самосталности и лаког одржавања.
Извор: https://nationalgeographic.rs/istorija-i-kultura/arheologija/a18255/kako-bi-izgledao-svet-bez-macaka.html
ФОТО: Pixabay