Ако мачићи прерано напусте маму, то се може приметити у њиховом понашању како сазревају.
Када се маче појави на нечијем прагу, инстинкт многих људи је да узму мало биће и да му помогну. Али, како можете да знате да ли је оно прерано одлутало од мајке?
Ветеринари препоручују да новорођени мачићи остану са својим мајкама док не напуне најмање 8 до 10 недеља: до овог узраста, ситуација је следећа: мајке постепено и прироно одбијају мачиће од дојења, вид и слух мачића потпуно сазревају и науче како да се правилно негују и играју.
Ако нађете здраво маче луталицу, прво сачекајте да бисте се уверили да ли је његова мајка у близини.
Уколико пожурите, узмете маче и однесете га кући, ево шта вас чека.
1. Склоност болестима
Новорођени мачићи добијају 100 посто потребних хранљивих материја из мајчиног млека. Када буду стари око 8 недеља, мајка их природно одваја од дојења, али ако се прерано одбију, они не добију хранљиве материје које су им потребне за раст и напредовање. Мачићи без мајке или они који су прерано одбијени морају се хранити на флашицу посебно припремљеним вештачким млеком за мачиц́е. Чак и са њом, веома млади мачићи можда нец́е добити сва антитела која би добили из мајчиног млека што их чини склоним застоју у расту и болестима.
2. Агресија
Новорођени мачићи не добијају од мајке само хранљиве материје из млека, већ и лекције о понашању које деле са браћом и сестрама из легла. Мачићи који су прерано одузети од породице не уче да се играју на начин који је својствен овој животињској врсти. Маче прерано одузето од мајке не зна како да комуницира са другима, стидљиво је и уплашено, и брзо уједе или огребе када “уђете” у његов простор. Мачићи који су одбијени од мајке пре осме недеље склонији су агресивном понашању према другим мачкама и људима. Ако имате маче које је прерано напустило легло, изложите га другим мачићима током првих неколико месеци живота.
Илустрација: Мајка учи маче како да се понаша са људима и другим животињама
3. Страх
Мачићи од мајке добијају друштвене “лекције” и уче како да реагују на људе и животиње, тако да они који су прерано узети од маме могу постати плашљиви, стидљиви и плаше се других животиња, па и људи. Уплашени мачићи беже кад им приђе неко кога не познају. Интеракција са људима пре него што мачићи напуне 10 до 12 недеља је идеална у погледу учења маца да се не плаше. Ако су мачићи и њихови другови изложени разним људима и животињама у различитим срединама током првих неколико месеци, одрашће у самопоуздане мачке које се не боје. Уз стрпљење, миран и брижан власник може задобити поверење мачића, чак и оног које је прерано одвојено од мајке.
4. Потешкоће са неговањем
Мачићи од мајке добијају много више од исхране: осим лекција како да постану добре мачке, они добијају упутства и о томе како правилно да се негују и понашају. Неки рано одбијени мачићи ће стећи навику да сисају предмете, и у том случају би требало да се посаветујете са ветеринаром. Он ће тачно знати да ли је маче прерано одбијено од мајке и указати вам на то како да га најбоље подижете.
5. Проблеми са посипом
Мачићи који се рано одвоје од мајке морају сами (уз помоћ власника) да науче како да користе кутију са посипом. Уопштено говорец́и, мачићи почињу ефикасно да користе посуду са посипом око 8. недеље, а код прерано одвојених маца то може трајати дуже. Пре него што напуне 3 недеље, мачићи нису у стању да сами обављају нужду, па им мајка стимулацијом – лизањем и неговањем – помаже да је обаве. Мачићи такође посматрају мајку и уче како да користе кутију са посипом.
Када је маче рано одвојено од мајке, неће научити како и где да правилно обави нужду. Почевши од отприлике 4. недеље старости, власник може да му помогне тако што ће га ставити у ниску кутију са посипом, нежно га брисати и помоћи му да склања посип предњом шапом. Пожељно је понудити мачету награду кад обави све како треба. Не треба га критиковати и кажњавати због незгода: мачету које је прерано одузето од мајке биће потребно више времена да научи да правилно користи посуду са посипом. Будите стрпљиви!
Илустрација: Маче треба да остане уз мајку 8 до 10 недеља
Имате мачку прерано одвојену од мајке
Ако доведете у дом маче сироче, оно које је рано одвојено од мајке или маче које је мајка напустила, ево како да се понашате.
Будите смирени и нежни док учи како да се понаша у вашем дому. Избегните да узмете тек рођено маче или у том случају обезбедите мачку која се недавно окотила. Ако то није могуће, биће вам потребна ветеринарска помоћ, топао, безбедан простор и одговарајућа исхрана.
Нежно узимајте маче 15 до 40 минута дневно како би се навикло на интеракцију са људима. Понудите му разне облике стимулације и играјте се с њим онако како би се играло у леглу са браћом и сестрама. Научите маче друштвеним вештинама, али му поставите границе. Ако сте довели у дом одраслу мачку која је прерано узета од мајке, будите стрпљиви у зближавању с њом. Пре свега, упознајте њен темперамент и покажите да је безбедна. Уколико приметите посебно агресивно или неуобичајено понашање, потражите савет ветеринара.
Извор: https://ljubimci.telegraf.rs/macke/ponasanje-macaka/3934431-pet-znakova-da-je-mace-prerano-odvojeno-od-majke