Јежеви су дивни мали кућни љубимци, али им је потребна добра нега како би били здрави и срећни. Осим удобног и сувог смештаја, одговарајуће подлоге у кавезу, температуре у дому и количине светлости, јеж мора да има одговарајућу исхрану.
1. Која је температура идеална за јежа
Изненађује чињеница да јежеви имају посебне потребе за грејањем. Јежеви воле топлоту па у њиховом кавезу температура треба да буде од 22 до 26 степени Целзијуса. Може бити опасно, па чак и фатално, да јеж буде у окружењу чија је температура испод 21 степен, а изненадни пад температуре може га натерати да падне у хибернацију.
С друге стране, јежу не сме да буде претопло и сметају му температуре изнад 26 степени Целзијуса. Осим тога, јеж не сме да буде изложен директној сунчевој светлости, промаји, ни другим променљивим условима.
Најбољи начин да јежу обезбедите константну температуру је коришћење грејача у просторији у којој је смештен. У њој ће вероватно бити топло, али боље и то него да у целом стану буде врућина. У кавезу држите термометар како бисте били сигурни да је температура одговарајућа.
2. Какав смештај јежу највише прија
Јежевима је потребно више простора него другим малим кућним љубимцима: посуда чврстих страница (попут великих пластичних канти без поклопца) боље задржава топлоту, има глатко дно које не допушта заглављивање стопала и прстију јежа и лако се одржава. Они су и јефтини у поређењу са другим опцијама, попут компликованих кавеза и других облика смештаја.
Јежу ће бити потребан чврст пластични точак, скровиште (пластична кућица у облику лопте), као и чиније за храну и воду. Кад бирате посуду у коју ћете сместити јежа, изаберите ону која је веома пространа. Точак за игру треба да буде направљен од пластике која му неће повредити ноге. Јежеви воле да се пењу, а пењање без наџора понекад резултира повредама при паду, па је боље да буде смештен у великој пластичној посуди глатких ивица уз које не може да се пење.
Илустрација: Најбоља храна за јежа је сува храна за мачке на бази меса
3. Каква исхрана јежу највише прија
Идеална храна за јежа је, према мишљењу многих власника, она која је намењена мачкама! Комерцијална храна за јежеве јесте најадекватнија, али је уједно и најсиромашнија нутритивним елементима, па је треба избегавати.
Висококвалитетна сува храна за мачке најбољи је избор за јежа, поготово врсте које имају месо као главни састојак. Од осталих компоненти, храна треба да садржи 28-35% протеина и испод 15% масти. Јежеви могу бити избирљиви, па се дешава да власници промене неколико врста хране док не нађу ону која одговара јежу.
Јежу ће бити потребна и жива храна у виду црва брашнара, по неколико комада дневно. Јеж не треба да једе смрзнуте инсекте да би се избегли проблеми са варењем. Избегавајте да јежу дајете инсекте из баште или других природних подручја, јер могу садржати пестициде.
4. Која количина светлости је дневно неопходна јежу
Пошто је јеж ноћна животиња, потребно му је 12-14 “осветљених” сати сваког дана. Ово је важно, јер природно светло није увек доступно нити исте јачине, а светлост је важна да би се избегло покретање хибернације.
Илустрација: Јежеви воле топлоту па у њиховом кавезу температура треба да буде од 22 до 26 степени
5. Која подлога је најбоља за јежа
Две најбоље подлоге за јежа су папирна или платнена (од флиса) које се лако сецкају на комаде одређене величине. Папирна подлога можда је најбоља, јер јеж може да се закопа у њу.
Подлогу треба мењати 1-2 пута недељно, а точак чистите свакодневно.
Струготину од дрвета не треба стављати као подлогу, јер може да повреди нежне ноге јежа и да изазове респираторне проблеме.
Извор: https://ljubimci.telegraf.rs/ostali-ljubimci/egzoticni-ljubimci/3820596-od-5-pravila-koja-jeza-cine-srecnim-najcudnija-su-kopanje-po-papirnim-suskama-i-nedruzeljubivost
ФОТО: Pixabay