Кућни љубимци нису имуни на многе болести од којих пате њихови власници, а једна од тегоба која и псима отежава живот је повишен крвни притисак. Иако се приликом мерења крвног притиска човека очитавају вредности контраховања и опуштања срца, псу је тешко измерити дијастолни крвни притисак, који показује вредности минималног притиска на зидове артерије. Због тога се систолни крвни притисак често користи као једини критеријум за дијагнозу високог крвног притиска код паса. Ако је крвни притисак пса трајно повећан, реч је о системској хипертензији.
Шта је системска хипертензија
Системска хипертензија описује висок крвни притисак у целом телу љубимца. Нормалним крвним притиском сматрају се вредности од 133/76 ммХг, благо повишеним притиском 170/100 ммХг, а код вредности од 202/116 ммХг реч је о повишеном крвном притиску (хипертензији), пише Veturgent.
Симптоми високог крвног притиска код паса
Код већине паса са високим крвним притиском, неће бити уочљивих или очигледних симптома. Међутим, оштећења због овог проблема настају на унутрашњим органима, узрокујући или погоршавајући бубрежну болест и утичу на срце или мозак, могуће је развијање шума на срцу и формирање угрушака, а могућа је и изненадна појава слепила са лезијама на мрежњачи. Извесна је и појава крви у оку или урину, псу може да се јави крварење из носа (епистакса), појављују се промене у понашању, слабост, као и напади, кома и у најгорем случају смрт.
Илустрација: Потребно је очитати неколико мерења и пронаћи средњу вредност притиска код пса
Како се псу мери крвни притисак
Мерење крвног притиска псу слично је мерењу крвног притиска код човека.Пас треба да буде на тихом месту, нежно положен на бок и смирен. Ако ветеринар користи доплер метод мерења, обично ће обријати мали део крзна на доњим деловима ногу пса и на том месту ће залепити малу сонду. Потом ће поставити манжетну изнад ове области и надувати је, а кад се она издува, ветеринар ће ослушкивати пулсирајући звук крви и забележиће вредност систолног крвног притиска, јер је одређивање дијастолног крвног притиска код кућних љубимаца овом техником тешко и непоуздано. Потребно је очитати неколико мерења и пронаћи средњу вредност.
Шта после дијагностиковања хипертензије код пса
Као и људи, пси могу имати привремено повишење крвног притиска због стреса, на пример, само боравак код ветеринара псу може да подигне притисак. Важно је обавити неколико мерења у што мирнијем окружењу. Хипертензија код паса је често последица основне болести и када је то случај, назива се секундарна хипертензија. Ако основна болест није присутна, реч је о примарној хипертензији.
Хипертензија је чешћа код старијих паса, што је у складу са развојем њихових основних болести, попут хроничне болести бубрега, прекомерног нивоа стероида које производе надбубрежне жлезде код паса са Кушинговим синдромом… Млађи пси могу развити хипертензију ако пате од инфекције бубрега (лептоспироза) или неке бубрежне аномалије.
Који су знаци хипертензије код пса
Знаци хипертензије код пса укључују: изненадно слепило, крварење унутар очне јабучице и упорно проширене зенице, одвајање мрежњаче, поремећаји нервног система – депресија, нагињање главе, напади, дезоријентација, тетурави или некоординисани покрети, кружење, слабост или делимична парализа, или кратки, брзи покрети очију. Осим ових знакова, пас пије много воде и доста уринира, у урину се појављује крв, јавља се крварење из носа и назалних пролаза, чује се шум на срцу или се појављује абнормални срчани ритам.
Шта узрокује хипертензију код пса?
Узрок примарне хипертензије је непознат, а секундарна хипертензија која је најчешћа прирписује се болестима бубрега, надбубрежне жлезде, дијабетес мелитусу (понекад), неким туморима…
Илустрација: Лечење зависи од основног узрока појави хипертензије код пса
Како се лечи хипертензија код пса?
Лечење пса са хипертензијом зависи од основног узрока, ако је познат. Ако пас развије озбиљну компликацију у вези са хипертензијом, као што је акутна инсуфицијенција бубрега или крварење у оку, можда ће бити потребна хоспитализација. Лекови и исхрана су најважнији за нормализацију крвног притиска. Циљ лечења пса са хипертензијом је спуштање систолног притиска на 140 ммХг или мање. Потенцијалне компликације хипертензије код пса укључују: конгестивну срчану инсуфицијенцију, хроничну болест бубрега, дегенерацију мрежњаче и накнадно слепило, крварење у оку, мождани удар.
Здравствена прогноза за пса са хипертензијом
Ток хипертензије код пса зависи од њеног основног узрока. Када се крвни притисак добро контролише, ризици од потенцијалних компликација се минимизирају. Лекови за хипертензију су генерално доживотни и с временом се њихова количина може кориговати.
Извор: https://ljubimci.telegraf.rs/psi/zdravlje-pasa/3809207-moze-li-pas-da-pati-od-hipertenzije-kako-se-ona-manifestuje-koji-su-njeni-znaci-i-postoje-li-komplikacije
ФОТО: Pixabay